Kierowcy nagrywają masowo wyczyny piratów drogowych
Policyjna skrzynka „Stop Agresji Drogowej” z roku na rok niemal pęka w szwach.
W ubiegłym roku było to prawie 30 tysięcy zgłoszeń. Mówimy oczywiście o skrzynkach, które znajdują się w każdej komendzie wojewódzkiej policji i komendzie stołecznej policji.
Czy takie nagranie z wideorejestratora może być dowodem w sprawie? Owszem jak najbardziej. Jest jednak problem, na który uwagę zwrócił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Sądy chcą płyt CD, które w zasadzie wyszły już z użytku
Na jakich nośnikach dziś powinniśmy dostarczać materiały do sądu albo inaczej na jakich nośnikach sądy by chciały, żeby te materiały były dostarczone? To pytanie zadaliśmy Marzenie Andrzejewskiej, która jest ekspertką prawną w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
W przepisach prawa nie ma żadnych formalnych ograniczeń co do rodzaju nośników danych. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że sądy oczekują od strony, przede wszystkim nośnika w postaci płyty CD lub DVD.
Pendrive sąd może uznać, ale nie musi
Czyli nie zawsze i nie wszystkie sądy przychylnym okiem patrzą na materiały dowodowe dostarczone na nośnikach typu pendrive, kartach SD wyciągniętych wprost z wideorejstartora, nie wspominając już o wysyłaniu linków do wirtualnych dysków. Michał Hara, Dyrektor Departamentu Karnego z Ministerstwa Sprawiedliwości przyznał, że może tak być.
No to już sąd musi sam decydować czy w tej konkretnej sprawie taki nośnik będzie wystarczający. Czy będzie potrzebna płyta.
Sądy oceniają wiarogodność dowodów na podstawie absurdalnych kryteriów
Dziś we współczesnych komputerach coraz trudniej znaleźć napęd CD czy DVD. Nie wspominając o nagrywarce płyt.
Trzeba powiedzieć, że problem tutaj nie tkwi w trudnościach z otworzeniem danego nagrania w sądach, a w wątpliwościach zgłaszanych przez samych sędziów. Wątpliwościach co do autentyczności pliku zamieszczonego na danym nośniku.
Jeśli dostarczymy materiał dowodowy na pendrivie to sąd może uznać, że został on zmodyfikowany, a ten, który zaznaczony jest na płycie CD modyfikowany nie był. Zdaniem Marzeny Andrzejewskiej sąd nie powinien tak zrobić, ale bardzo często się tak zdarza.
Szanse na zmiany w tej sprawie na razie są nikłe
Brzmi jak absurd. Niestety taka jest rzeczywistość. Spytaliśmy, czy Ministerstwo Sprawiedliwości może coś zmienić w tej sprawie? Otrzymaliśmy dość wymijającą odpowiedź: „Tu wchodzimy w kwestie swobody sądowej i swobody orzecznictwa. Sytuacja, w której rząd czy Ministerstwo Sprawiedliwości coś nakazuje sądowi jest mało pożądana.”
Wydaje się więc, że nagrywarki płyt CD nie prędko odejdą w zapomnienie.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Polscy mechanicy nie boją się wyzwań. To ich wyróżnia na tle Europy
- Polscy kierowcy jeżdżą niemal najmniej w Europie
- 236 punktów karnych za jednym zamachem. Szalony rajd 23-latki
Autor: KJ
Źródło: Raport Turbo
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo