Kolizja z kierowcą z zagranicy – jak postępować?

Kolizja z kierowcą z zagranicy – jak postępować?
Kolizja z kierowcą z zagranicy – jak postępować?
Źródło: Raport Turbo
Kierowcy z obcymi tablicami rejestracyjnymi spowodowali u nas w zeszłym roku mniej wypadków, niż dwa lata temu. Dane mówią, że teraz liczba tego typu zdarzeń powróciła do tego, co było przed pandemią. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podsumowało statystyki.

Zaczniemy od danych

Rok temu kierowcy z zagranicznymi tablicami spowodowali o około trzystu wypadków mniej niż w 2022 roku. Gdy spojrzymy na perspektywę sześcioletnią, to okazuje się, że od dwóch lat liczba zdarzeń wróciła do poziomu z końcówki poprzedniej dekady. Jeśli już pojazd z obcą rejestracją powoduje u nas wypadek, to najczęściej pochodzi z Niemiec. Auta z niemieckimi tablicami odpowiadają za ponad 25% zdarzeń. Niewiele mniej powodują kierowcy samochodów zarejestrowanych na Ukrainie.

Spodziewaliśmy się, że tych wypadków będzie więcej. Natomiast zachowanie kierowców ukraińskich nie odbiega od przeciętnego polskiego kierowcy. 
Mariusz Wichtowski
Prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Sfotografuj wszystko dokładnie

Co zrobić, gdy już wjedzie w nas obcokrajowiec? O ile to jest zwykła kolizja i nikt nie ucierpiał, to musimy sporządzić dokumentację zdarzenia. Przede wszystkim musimy spisać oświadczenia - one są dostępne w internecie, także w różnych językach.

Robimy zdjęcia miejsca i samochodów, które uczestniczyły w zdarzeniu. Swojego też, to jest bardzo ważne dla ewentualnego udokumentowania, że rzeczywiście coś się wydarzyło. Na zdjęciach powinny być tablice rejestracyjne. 
Mariusz Wichtowski
Prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

I to jest bardzo ważne. To bardzo pomoże w razie ewentualnych wątpliwości z dokumentami.

W przypadku obywateli zagranicznych, którzy nie mają polskiego prawa jazdy, oni muszą już mieć fizycznie blankiet prawa jazdy.
Antoni Rzeczkowski
Komenda Główna Policji

Obcokrajowcy muszą pokazać nam komplet dokumentów

Obcokrajowcy powinni mieć także dowód osobisty, dowód rejestracyjny auta i polisę ubezpieczeniową. Zawarte w nich dane powinny pojawić się w oświadczeniach. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do dokumentów albo stanu sprawcy, powinniśmy zawsze wezwać na miejsce Policję. Oczywiście jest to też nasz obowiązek, jeżeli ktoś ucierpiał w trakcie zdarzenia.

Można przyspieszyć procedurę odszkodowania, jeśli bardzo nam zależy

Jeżeli zależy nam na szybkiej naprawie auta, możemy też skorzystać z naszego auto casco - jeśli mamy.

AC na pewno pomoże w takich sytuacjach. Na pewno przyspieszy procedurę. Kontaktujemy się ze swoim ubezpieczycielem, którego znamy i nasz ubezpieczyciel kontaktuje się z ubezpieczycielem sprawcy i dochodzi od niego regresu. To już jest poza nami, my mamy szybciej naprawiony samochód.
Agnieszka Durska
Polska Izba Ubezpieczeń

Jednak tu możemy liczyć się z utratą zniżek - przynajmniej do czasu, gdy nasz ubezpieczyciel nie odzyska pieniędzy z OC sprawcy.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości