Ekologiczna autostrada A2 – z odpadów po produkcji stali

Ekologiczna autostrada A2 – z odpadów po produkcji stali
Ekologiczna autostrada A2 – z odpadów po produkcji stali
Źródło: Raport Turbo
Ekologia to dzisiaj nieodłączny element każdej dziedziny naszego życia. Z jednej strony to odgórnie narzucone normy prawne a z drugiej inicjatywa, pomysły i kreatywność firm. Najlepszym przykładem jest powstający pod Siedlcami fragment ekologicznej autostrady A2.

O 30% zmniejszona emisyjność

To liczący 18 km odcinek A-dwójki na wschód od Warszawy pomiędzy węzłami Siedlce Zachód i Malinowiec. Pierwotnie droga miała być wykonana w technologii asfaltowej, ale wykonawca postawił na beton z dodatkiem żużlu.

Zastosowaliśmy do produkcji granulowany żużel wielkopiecowy. Zastosowanie tego cementu w betonie powoduje ograniczenie emisyjności całej mieszanki betonowej, a co za tym idzie całej konstrukcji o około 30 proc. 
Krzysztof Pytel
Cement Ożarów

Składnikiem betonu jest odpad

Żużel to odpad powstały w wyniku produkcji stali. Zamiast na hałdę transportowany jest na plac budowy. Produkcja betonu i układanie nawierzchni trwa całą dobę, zmieniają się tylko pracownicy. -

Nasze laboratorium jak i laboratorium Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad po wykonaniu 500-metrowego odcinka przyjechało, wykonane zostały badania i okazało się, że ta nawierzchnia spełnia wszelkie warunki i jest dokładnie taka sama, jakbyśmy wykonywali tę nawierzchnię z dotychczasowego cementu.
Maciej Tomaszewski
STRABAG

Technologia budowy z betonu jest kompletnie inna

Na budowie betonowej drogi próżno szukać walców i koparek, jest jedna gigantyczna maszyna, która przy dobrej pogodzie układa nową nawierzchnię bez przerwy.

Układamy ten cały zestaw maszyn, w którym jedna część waży około 70 ton. W zależności od jej rozbudowania od szerokości 6 metrów do około 16,5 metra.
Krzysztof Pelc
STRABAG

A jakie zalety poza ekologią ma taka droga?

Projektanci zapewniają, że zastosowanie żużlu sprawia, że nawierzchnia jest jeszcze jaśniejsza, niż tradycyjny beton, co ma pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo kierowców w nocy.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości