Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie złagodzenia przepisów w sprawie konfiskaty samochodów 

Samochód na lawecie
Samochód na lawecie
Źródło: Pixabay
Sejm na bieżącym posiedzeniu miał się zająć propozycją dotyczącą złagodzenia przepisów, które dotyczą konfiskaty samochodu za jazdę po alkoholu. Miał, ale się nie zajmie. 

Od kiedy można stracić samochód za jazdę pod wpływem alkoholu? 

Od 14 marca w naszym porządku prawnym obowiązują przepisy, na mocy których pijani kierowcy mogą stracić swoje samochody. Dotyczy to sytuacji, gdy policja złapie kierującego z zawartością 1,5 promila alkoholu we krwi lub takiego, który ma 1 promil, ale spowoduje wypadek. W sytuacji, w której sprawca zdarzenia znajduje się poniżej tego poziomu, decyzja o konfiskacie należy do sędziego. Możliwe jest również odebranie samochodu kierowcy-recydywiście, który wcześniej został przyłapany na tym samym. Obecność tych przepisów w kodeksie karnym jest efektem prac poprzedniej ekipy rządzącej, gdy Ministerstwem Sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. 

Propozycja złagodzenia przepisów o konfiskacie samochodu 

Po październikowych wyborach, które poskutkowały zmianą sił w sejmie, nowi rządzący podeszli do wspomnianych przepisów ze sporą rezerwą. Pojawiły się głosy, że zostały one przygotowane w niewłaściwy sposób. Zwolennikiem ich zmiany jest między innymi nowy Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, który zaproponował dość znaczącą zmianę. Jego zdaniem sądy powinny móc decydować, w jakiej sytuacji zasądzić konfiskatę, a w jakiej od niej odstąpić. Obecnie konfiskata jest obligatoryjna, gdy wystąpią opisane wyżej przesłanki. 

Premier jest przeciwny 

Okazuje się jednak, że inicjatywie ministra Bodnara jest przeciwny premier Donald Tusk. Na zorganizowanej niedawno konferencji prasowej powiedział, że „Im ostrzej, tym lepiej”. Swoje zdanie argumentował tym, że liczba pijanych kierowców na drogach nie spada, a zatem łagodzenie przepisów w tej sytuacji nie jest dobrym pomysłem. Sejm miał się zająć projektem w tej sprawie na posiedzeniu 23 lipca, ale ten punkt został usunięty z planu obrad. Niewykluczone jednak, że w przyszłości dyskusja na ten temat jeszcze powróci. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości