W kilku polskich miastach za wycieraczkami samochodów zaczęły pojawiać się fałszywe mandaty. Znajdujące się na nich kody QR mogą być niebezpieczne – lepiej nie skanować ich smartfonem.
Fałszywe mandaty za wycieraczką – jak je rozpoznać i nie dać się oszukać?
Wyobraźcie sobie taką sytuację: wracacie do samochodu, na przykład po zakupach, a pod wycieraczką znajduje się wezwanie do zapłaty. Dokument wygląda poważnie – ma logo Krajowej Administracji Skarbowej, Policji, czasem nawet pieczęcie. Jednak to nie jest prawdziwy mandat. To dobrze przygotowana próba wyłudzenia danych i pieniędzy. W takiej sytuacji trzeba zachować szczególną ostrożność – i to z kilku powodów.
Prawdziwy mandat nigdy nie trafia za wycieraczkę – ostrzega policja
– Policja działa według jasno określonych procedur. Mandaty są wystawiane w momencie popełnienia wykroczenia – osobiście przez funkcjonariusza albo, w niektórych przypadkach, przesyłane listem poleconym. Nie ma możliwości, aby prawdziwy mandat został po prostu pozostawiony za wycieraczką samochodu – wyjaśnia podkom. Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji.
Mandat z kodem QR lub SMS-em? To próba oszustwa – ostrzega KAS
– Nie płacimy mandatów za pomocą kodów QR, a Policja czy Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają linków do płatności – podkreśla asp. Justyna Pasieczyńska z KAS. – Jeśli otrzymamy ulotkę z kodem, wiadomość SMS lub natkniemy się na możliwość zeskanowania kodu QR w związku z domniemanym mandatem, możemy być pewni, że to próba oszustwa – dodaje.
Skanowanie podejrzanych kodów QR może skończyć się kradzieżą danych
– Skanowanie podejrzanych kodów QR może prowadzić do utraty danych, pieniędzy, a nawet tożsamości. Dziś smartfony przechowują ogromną ilość informacji i zastępują wiele urządzeń – tłumaczy Leszek Cieloch, dziennikarz Business Journal.
Jak możemy zweryfikować taki potencjalnie fałszywy mandat?
W przypadku podejrzeń co do autentyczności mandatu czy innego dokumentu za szybą auta, wystarczy wykonać telefon do najbliższego komisariatu. – Sprawdźmy autentyczność dokumentu, zadzwońmy do instytucji, której logo się na nim znajduje. Zweryfikujmy, czy faktycznie została wystawiona taka informacja – apeluje podkom. Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji. Czy mamy zaległości mandatowe, można również sprawdzić w aplikacji mObywatel lub w serwisie e-Urząd Skarbowy. Warto pamiętać, że za próbę wyłudzenia danych lub pieniędzy grozi kara do ośmiu lat więzienia.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Było 56 stref czystego transportu, a zostało tylko 37
- Czy fala hejtu pod adresem Tesli dotarła do Polski ?
- Za dużo biurokracji, a za mało autonomii? Zastrzeżenia do projektu ustawy o testowaniu samochodów autonomicznych
Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo