Polscy studenci odnieśli spektakularny sukces na zawodach autonomicznych łodzi w USA! Ich ASV Zimorodek zdobył złoto w aż czterech kategoriach na prestiżowych zawodach na Florydzie. Jak wyglądał ten niezwykły projekt i co sprawiło, że zdeklasował konkurencję?
Zimorodek to niepozorna łódka, która ma konkretne umiejętności i sukcesy na swoim koncie
Jej twórcy wrócili ze Stanów Zjednoczonych z wieloma wyróżnieniami podczas mistrzostw świata autonomicznych pojazdów nawodnych.
Technologia i konstrukcja Zimorodka
ASV Zimorodek to autonomiczny katamaran stworzony przez studentów Politechniki Gdańskiej z koła naukowego SimLE.
– Katamaran posiada dwa główne kadłuby oraz nadbudówkę na aluminiowej ramie. Napęd jest w pełni elektryczny. Na górze nadbudówki umieszczona jest kamera stereo, która jest źródłem danych dla naszego pojazdu, a wewnątrz obudowy kryją się komputery pokładowe – opowiada Igor Rusiecki, student Politechniki Gdańskiej i członek zespołu.
Jednym z głównych zadań Zimorodka było pokonanie toru składającego się z zielonych i czerwonych bojek, pomiędzy którymi mogły pojawiać się dodatkowe przeszkody w postaci żółtych lub czarnych bojek. Było to wyzwanie typowo portowe – łódź musiała omijać przeszkody i płynąć w nieznanym wcześniej kierunku, mając jedynie ogólne informacje o trasie.
Droga do sukcesu
Projekt Zimorodka nie od razu odnosił sukcesy. Jak podkreśla Sergiusz Pyskowacki, członek zespołu:
– Potrzeba było wielu testów i ciężkiej pracy, żeby takie zadanie zrealizować. Na tej stoczni mieliśmy dwa nieudane testy.
Jednak determinacja studentów przyniosła efekty. W końcu udało się udoskonalić algorytmy i systemy nawigacyjne tak, aby Zimorodek mógł skutecznie realizować wyznaczone zadania.
Cztery złote medale, ale niedosyt pozostaje
Na międzynarodowych zawodach RoboBoat polska łódź triumfowała w czterech kategoriach, jednak członkowie zespołu podchodzą do tego z pokorą.
– Nie przesadzajmy, mistrzami świata bylibyśmy, gdybyśmy wygrali główną kategorię nazwaną Autonomy Challenge. My wygraliśmy w czterech kategoriach dotyczących dokumentacji i innych aspektów technicznych – mówi Igor Rusiecki.
Mimo sukcesu, studenci mają apetyt na więcej. Już teraz planują kolejne usprawnienia i liczą, że w przyszłym roku wrócą z jeszcze większą liczbą nagród.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Samochody autonomiczne na polskich drogach - kiedy będzie to możliwe?
- Samochody nas śledzą?
- Auto na ulicach Warszawy skanuje miasto – zdjęcia mają 100 megapikseli
Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo