Spisywanie stanu liczników samochodowych miało być receptą na plagę oszustw. Okazuje się, że liczba wykrywanych przypadków cofania liczników jest bardzo niska.
Nie zawsze kontrola drogowa kończy się spisaniem licznika
Ponad 430 tysięcy przejechanych kilometrów to dobry wynik, o którym między innymi za sprawą policji powinna wiedzieć Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Od ponad pięciu lat funkcjonariusze drogówki mają obowiązek spisywania drogomierzy w trakcie kontroli i przekazywania tych danych do CEPiK-u. Tyle teoria, bo w motoryzacyjnej branży śledzącej stany liczników mówi się, że nawet 1/3 kontroli nie kończy się wpisem do CEPiK-u.
W 2023 roku w Polsce przeprowadzono około 6 milionów 300 tysięcy policyjnych kontroli drogowych.
W zeszłym roku o prawie 290 tysięcy mniej. Tylko 1440 wskazań drogomierzy w 2023 r. i zaledwie 1124 w zeszłym roku, wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy i zainicjowało procedurę wnikliwego sprawdzania czy nie doszło do oszustwa. - Jeżeli chodzi o tak zwaną korektę liczników, to ten proceder kwitnie. On nie wiem, czy przybiera na sile, ale myślę, że jest na tyle duży, że ja nie wiedzę żadnych zmian – mówi Adam Klimek z TVN Turbo
To nie korekta, tylko oszustwo
Korektę, zwaną też regulacją, czyli po prostu cofanie stanu drogomierzy, by nieco odmłodzić auto, ukrócić miały właśnie wpisy od policji, ale też te ze Stacji Kontroli Pojazdów przesyłane do CEPiK-u. Im więcej regularnie odnotowanych stanów liczników, tym większa szansa, że będą one pokazywały prawdziwe przebiegi samochodów. - Natomiast jeżeli policja tego nie robi w takim stopniu, jak powinna czy GiTD nie zapisuje tych stanów liczników w takich sytuacjach jak powinna, no to po prostu grozi to tym, że ten proceder kręcenia liczników będzie trwał – mówi Paweł Tuzinek ze Związku Dealerów Samochodowych.
Teraz to przestępstwo
Kto zmienia wskazanie drogomierza samochodu albo ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze od 3 miesięcy do lat 5 więzienia. Aż chciałoby się wierzyć, że tego typu przekrętów jest tak mało, bo w 2023 roku policja stwierdziła 156, a w zeszłym roku tylko 230 takich przestępstw. W ochronie przed nimi ma też pomagać rozwój motoryzacyjnej technologii.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- BMW mocne prawie jak M5 – tylko znacznie tańsze
- Koreański SsangYong zmienił nazwę
- Lexus NX: wygląda bojowo i może jeździć na samym prądzie
Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo