Zgromadził 500 aut w jednym miejscu. W Oławie powstaje największe muzeum motoryzacji w Europie

Muzeum motoryzacji
Otwarcie Muzeum Motoryzacji Wena coraz bliżej. W Oławie powstaje jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Wielkie otwarcie planowane jest na czerwiec 2024 r. My już teraz mieliśmy okazję wejść z kamerą do hali, w której na zwiedzających czeka już kilkaset samochodów. Zobacz to w "Raporcie Turbo".

Kolekcja liczy łącznie 500 różnych pojazdów. Auta, które ukryto pod folią, są już gotowe i czekają na otwarcie. Przy innych ciągle trwają prace. Rozmach, z jakim zbudowano ten obiekt, naprawdę imponuje. Założyciel muzeum Tomasz Jurczak powiedział nam, że do budowy obiektu przygotowywał się ponad 20 lat. To był proces bardzo skomplikowany, najpierw zakup działki później projektowanie następnie budowa. Budowę prowadzono w ekspresowym tempie, ale to wykończenie spowalnia proces, więc praca jeszcze trwa.

Tym, co ma wyróżniać ekspozycję muzeum na tle innych tego typu miejsc, ma być stan eksponatów. Tutaj… po prostu nie ma miejsca na druciarstwo. Na miejscu jest około 500 pojazdów, wszystkie wyjątkowe. Właściciel kolekcji jest sfiksowany na jakość, więc wszystkie samochody to cukiereczki. Jest tu bardzo dużo samochodów bez przebiegu, czyli fabrycznie nowych. W kolekcji jest około 60 takich aut.

W muzeum motoryzacji znajduje się 500 eksponatów.
Muzeum motoryzacji w Oławie
W muzeum motoryzacji znajduje się 500 eksponatów.
Źródło: Raport Turbo

Muzeum motoryzacji - remonty samochodów na żywo

Odwiedzający muzeum będą mogli spotkać pana Leszka, który podczas charytatywnego Rajdu Koguta zmienia się w legendarnego ministra, który rozdaje pieniądze. W muzeum porzuca garnitur i zamienia się w prawdziwą złotą rączkę. Na miejscu będzie miał warsztat, w którym będzie wykonywał prace. Będzie można podejrzeć i być przy niektórych procesach, a jeżeli ktoś będzie miał taki kaprys, żeby zrobić zdjęcie z ministrem, albo żeby ich po oprowadzał, to też będzie taka możliwość.

Eksponaty z muzeum motoryzacji w Oławie.
Muzeum motoryzacji w Oławie
Eksponaty z muzeum motoryzacji w Oławie.
Źródło: Raport Turbo

W muzeum na stałe pracuje 14 osób, zajmujących się remontami blacharskimi i naprawami mechanicznymi. Cel? Każdy eksponat ma wyglądać jak spod igły. Odrestaurowują oni między innymi Stara 25. Kiedyś był niby po remoncie, ale stał na dworze i ten remont przeistoczył się z w ruinę.

Oława. Wielka ekspozycja samochodów

Jeśli chodzi o sam obiekt, to do końca zostało jeszcze sporo pracy, ale wszyscy zgodnie podkreślają, że finisz jest dosłownie tuż za rogiem. W tej chwili muzeum można powiedzieć "jest pod korek", ekspozycja jest pełna. Aktualnie wystawionych jest 300 samochodów, będzie 100 motocykli, bardzo dużo zabawek, rowerów no i przede wszystkim budowane jest też duże muzeum PRL. Wiele pojazdów kryje się jeszcze w magazynach muzeum, więc na pewno nie będzie nudno.

Wszystko wskazuje na to, że pierwsi zwiedzający przekroczą bramy muzeum zaraz po zakończeniu tegorocznej edycji Rajdu Koguta, którą zaplanowano na przełom maja i czerwca.

Eksponaty z muzeum motoryzacji w Oławie.
Muzeum motoryzacji w Oławie
Eksponaty z muzeum motoryzacji w Oławie.
Źródło: Raport Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości