Te auta najczęściej biorą udział w wypadkach i kolizjach. Wyniki badań zaskakują?

Te auta najczęściej biorą udział w wypadkach i kolizjach. Sprawdź wyniki badań
Można myśleć, że to tylko stereotypy, ale niektóre auta trafiają w ręce bardzo specyficznych kierowców - i nie chodzi tu o jakieś obiegowe opinie, a o dane statystyczne. Wynika z nich, że różnego rodzaju kolizje i wypadki najczęściej zaliczają auta jednej marki. Sprawdź, które marki aut najczęściej biorą udział w wypadkach.

CarVertical to firma, która bada przeszłością wypadkową samochodów wystawianych na sprzedaż - ujawniła ona swoje dane w tej kwestii. Które używane auta są najczęściej powypadkowe?

Używane auta - które są najczęściej po wypadkach?

Okazuje się, że ponad 82 procent sprawdzanych BMW miało na koncie jakąś szkodę. Niewiele mniejsze ryzyko kupna auta po dzwonie występuje w przypadku MINI oraz marek Dodge, Jaguar i Porsche. BMW to nie przypadek. Marka ta znalazła się na szczycie rankingu samochodów z barwną historią wypadkowości z kilku względów. Są to samochody z wyższej półki, wyposażone z reguły w mocniejsze silniki, a kierowcy wybierający szybkie samochody ze sportowym zacięciem mogą mieć większe tendencje do brawurowej jazdy. Z drugiej strony starsze egzemplarze mają przystępne ceny i są kupowane przez młodych kierowców, którzy nie posiadają doświadczenia, ale mają ciągoty do podejmowania większego ryzyka. Te rozważania niejako potwierdzają badania przeprowadzane przez firmy ubezpieczeniowe, które analizują styl jazdy kierowców i związaną z tym wypadkowość.

Przebieg auta a szkoda

Co ciekawe w rankingu samochodów z barwną historią wyszło, że niektóre samochody biorą udział w kolizjach i wypadkach kilka razy w życiu. Najczęściej mają je Jaguary. Na żywot przeciętnego Jaguara przypada 2,29 szkody. Tuż za nim jest BMW z wynikiem 2,28 szkody, trzeci był Lexus 2,24 średnio szkody na jeden sprawdzony samochód.

Średnio samochód ulega szkodzie raz na 5 lat. Sama historia wypadkowości ma ścisły związek z przebiegiem, bo im większy dystans pokonuje dane auto, tym większe ryzyko, że weźmie udział w wypadku. Podczas przygotowywania statystyk odkryto, że najbarwniejszą historię miał pewien egzemplarz Volkswagena Passata. Miał na swoim koncie aż 32 udokumentowane szkody.

Statystyki aut. Te marki najczęściej ulegają kolizjom.
Auta najczęściej rozbijane
Statystyki aut. Te marki najczęściej ulegają kolizjom.
Źródło: Raport Turbo

Najmniej wypadkowe auta - ranking

Najmniej ran i blizn blacharskich fachowcy znaleźli na używanych Fiatach. Rzadziej w wypadkach i kolizjach uczestniczą też auta francuskie. Autorzy raportu sugerują, że może to mieć związek ze stylem jazdy kierowców, którzy preferują daną markę.

Wszystkie samochody z listy najrzadziej „bitych” należą do marek popularnych i ekonomicznych. Wyniki badań mogą łączyć się z tym, że przeciętny użytkownik takiego samochodu preferuje raczej spokojną jazdę. Czy to prawda?

Statystyki aut. Te marki najrzadziej ulegają kolizjom.
Auta najrzadziej rozbijane
Statystyki aut. Te marki najrzadziej ulegają kolizjom.
Źródło: TVN Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości