Kiedy wymienić opony na letnie? Co nam grozi, jeśli tego nie zrobimy? 

Wymiana opon
Wymiana opon
Wybranie odpowiedniego momentu wymiany opon to dylemat, z którym regularnie mierzy się większość kierowców. I choć nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na pytanie, kiedy wymienić opony na letnie, to istnieją czynniki, które wskazują na właściwy czas tej decyzji. 

Opony to jeden z elementów samochodu, które w największym stopniu wpływają na poziom bezpieczeństwa samochodu. Wszak to właśnie one są tym, co łączy auto z podłożem. Jeśli w naszym pojeździe opony nie są dobrane odpowiednio lub są użytkowane za długo, to narażają nas na poważne konsekwencje. Aby im zapobiec, należy pamiętać o tym, aby wymieniać zimowe opony na letnie (i odwrotnie) we właściwym momencie. 

Kiedy wymienić opony na letnie? 

Podstawowym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o wymianie opon zimowych na letnie, jest temperatura. Jeśli średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza, to warto umówić się na wymianę.  

Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że jeśli jeździmy samochodem głównie wcześnie rano, w nocy lub późnym wieczorem, kiedy temperatury są niższe, to można się z wymianą opon nieco wstrzymać. 

Z punktu widzenia bezpieczeństwa lepiej przejeździć kolejny tydzień czy dwa na zimowych oponach w cieplejsze dni, niż ryzykować jazdę na oponach letnich w śniegu. 

Automaniak - seria 28, odcinek 4

Co grozi za brak wymiany opon? 

Polskie prawo nie przewiduje karania kierowców za jazdę na letnich oponach zimą lub zimowych w okresie letnim. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się przejeździć zimę na letnich oponach, to w przypadku kolizji lub stłuczki ubezpieczyciel może próbować dowodzić, że opony letnie, jako rażące zaniedbanie i nieodpowiednie dostosowanie, przyczyniły się do wystąpienia kolizji, i odstąpić od wypłaty odszkodowania. 

W których krajach w Europie trzeba zmieniać opony na zimowe?

Zapis w prawie dotyczący obowiązku zmiany opon na zimowe obowiązuje w 29 krajach Europy. W większości z nich dotyczy on konkretnego okresu, w którym auto powinno poruszać się właśnie na zimówkach. W części z nich obowiązek jest zależny od warunków pogodowych lub obowiązuje na wybranych trasach.

Obowiązek wymiany opon na zimowe w określonym terminie obowiązuje w następujących krajach: Bułgaria, Czechy, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia Szwecja, Finlandia, Białoruś, Rosja, Norwegia, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Macedonia, Turcja, Ukraina. W zależności od warunków pogodowych trzeba być gotowym na wymianę opon w Niemczech i Luksemburgu. Obowiązek mieszany (kalendarzowo-pogodowy) występuje w Austrii, Chorwacji, Rumunii i Słowacji. Znaki natomiast wskazują, w których rejonach Francji, Hiszpanii i Włoch trzeba poruszać się na zimówkach. Na baczności trzeba się mieć w Szwajcarii - tam można ponieść dotkliwe konsekwencje finansowe za spowodowanie wypadku na skutek jazdy na letnich oponach.

Czym się różnią zimowe opony od letnich? 

Różnica między oponami zimowymi a letnimi jest znacząca i ma wpływ na bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz osiągi samochodu. 

Podstawową różnicą jest mieszanka gumy, z których wykonane są jedne i drugie opony. W przypadku letnich opon jest ona twardsza, aby lepiej radzić sobie na drodze w ciepłe dni. Opony zimowe mają bardziej elastyczną mieszankę (zawierającą dużo krzemionki). Dzięki temu zachowują swoje właściwości nawet podczas mrozów. Te różnice przekładają się bezpośrednio na właściwości opon w niekorzystnych warunkach – letnie zdecydowanie gorzej radzą sobie zimą i narażają kierowcę na wpadnięcie w poślizg. Zimowe natomiast nie tylko wydłużają drogę hamowania samochodu latem, ale też zdecydowanie szybciej się ścierają. 

Oba typy opon różnią się też od siebie bieżnikiem. Opony zimowe mają specjalnie dopracowany bieżnik, który pozostaje elastyczny nawet przy niskich temperaturach. To zapewnia optymalną przyczepność do nawierzchni. Opony letnie zaczynają gwałtownie poniżej 7°C, co obniża ich przyczepność. 

Zobacz także:

Autor: MM

Źródło zdjęcia głównego: PIxabay

podziel się:

Pozostałe wiadomości