Rząd przyjął projekt przepisów, które przewidują wspominane zmiany, a jest ich sporo.
Czym jest nielegalny wyścig?
Do tej pory w polskich przepisach nie było definicji nielegalnych wyścigów i driftu. Tymczasem takie sytuacje to dla policji codzienność. - Przykładów można podać bardzo wiele, ale taki, który utkwił mi w pamięci to kontrola drogowa pod jednym z centrów handlowych, gdzie 20-letni kierowca driftował, a świadkiem i osobą nagrywającą zdarzenie był jego ojciec – mówi oficer prasowy podkom. Magdalena Gąsowska.
Co się zmieni w przepisach? Czym jest drift?
W nowych przepisach mają pojawić się konkretne definicje nielegalnego driftu i wyścigów: ten pierwszy to drift, czyli "celowe wprowadzenie pojazdu w poślizg lub doprowadzenie do utraty styczności z nawierzchnią, chociażby jednego z kół pojazdu, wykonane w trakcie ogólnodostępnego zgromadzenia, bez wymaganego zezwolenia"
Aktualnie policjant, wypisując mandat, musi kombinować inaczej
Jest to zbieg wykroczeń, nie jest to zazwyczaj jedno wykroczenie i tutaj zgodnie z kodeksem wykroczeń mamy możliwość ukarać takiego kierującego karą do 5 tysięcy złotych - mówi Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Piasecznie asp. szt. Leszek Barkowski.
Nielegalne wyścigi - definicja
Taką definicję będą miały nielegalne wyścigi: "rywalizacja co najmniej dwóch kierowców, którzy chcą pokonać określony odcinek drogi w jak najkrótszym czasie i z naruszeniem zasad bezpieczeństwa drogowego". Co ciekawe za organizację lub udział w nielegalnych wyścigach groziło będzie więzienie - od trzech miesięcy do pięciu lat.
Więzienie również za prędkość
Za kratki będzie można także trafić, przekraczając dozwoloną prędkość na drodze ekspresowej i autostradzie. Od trzech miesięcy do pięciu lat - grozić będzie kierowcy, który jedzie np. autostradą z prędkością co najmniej 210 km/h albo drogą ekspresową, przekraczając 180 km/h. - Będzie można trafić do więzienia za to, że w sposób rażący narusza się przepisy, ale jednocześnie musi się stworzyć niebezpieczeństwo dla innych osób. Czyli oczywiście samo przekroczenie prędkości nadal będzie wykroczeniem surowo karanym finansowo, ale jeśli stworzymy dodatkowo zagrożenie dla innych uczestników ruchu, to tu będzie możliwość kary więzienia – mówi Wiceminister Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
Zmiany wejdą w życie po 30 dniach od oficjalnego ogłoszenia, które jeszcze nie nastąpiło. Kiedy zmiany wejdą w życie, tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, ale prawdopodobne jest, że czeka nas mała rewolucja na drogach, szczególnie dla piratów drogowych.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24