Euro 7 wchodzi w życie. Co się zmieni dla producentów samochodów? 

Spaliny
Spaliny

Euro 7 to kolejna norma dotycząca emisji gazów cieplarnianych, do której będą musieli stosować się producenci samochodów. Co ciekawe, nie dotyczy to tylko tych, którzy zajmują się autami spalinowymi, ale również elektrycznymi. 

Rada Europejska zatwierdziła stanowisko Parlamentu Europejskiego na temat normy Euro 7. Jej wprowadzenie wiąże się z nowymi, bardziej surowymi normami emisji spalin dla samochodów spalinowych. Co istotne – na razie będą one dotyczyć jedynie autobusów i pojazdów ciężarowych. Samochody osobowe oczywiście też zostaną nią objęte, ale w późniejszym terminie.

Euro 7 wprowadza ostrzejsze zasady

Co prawda normy dotyczące emisji spalin na razie się nie zmienią (pojazdy tego typu nadal będą podlegać rygorom znanym z Euro 6), to nie oznacza to, że wszystko zostaje po staremu. Zmiany dotyczą emisji cząstek PM10, które bezpośrednio przekładają się na występowanie zjawiska smogu.

Euro 7 obejmie też samochody elektryczne

Twórcy nowej normy podczas tworzenia zasad prawnych nie zapomnieli o samochodach elektrycznych. Z oczywistych względów nie dotyczą ich kwestie emisji spalin, ale zwracają uwagę na kwestie akumulatorów. Ustalono bowiem nowe limity trwałości akumulatorów, których utylizacja jest trudna. Panuje bowiem przekonanie, że nieuchronne zwiększenie liczby samochodów elektrycznych na europejskich drogach nie może przekładać się na produkcję szkodliwych elektrośmieci w postaci zużytych baterii. Dodatkowo każde nowe auto na prąd ma otrzymać paszport ekologiczny. Znajdą się w nim takie informacje jak poziom emisji dwutlenku węgla, zużycie energii elektrycznej lub paliwa, czy też zasięg i trwałość akumulatora. Dokument będzie wystawiany podczas rejestracji pojazdu.

Kiedy Euro 7 wejdzie w życie?

Nowe przepisy formalnie zaczną obowiązywać 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Nowe normy będą stopniowo obejmować kolejne kategorie pojazdów. Najwięcej czasu – bo 60 miesięcy – otrzymali producenci autobusów, samochodów ciężarowych oraz przyczep.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości