Powrót mody na lata 90. Również w branży zabezpieczeń antykradzieżowych

Powrót mody na lata 90 – również w branży zabezpieczeń antykradzieżowych
Powrót mody na lata 90 – również w branży zabezpieczeń antykradzieżowych
Źródło: Raport Turbo
Lata 90. były rekordowe, jeśli chodzi o liczbę kradzionych samochodów. Dziś jest lepiej, choć nie idealnie. Pewien motyw z tamtych czasów wraca - chodzi o zabezpieczenia mechaniczne, takie jak blokada kierownicy czy blokada skrzyni biegów.

Moda na lata 90. trwa w najlepsze

Widać to po imprezach samochodowych, naszych ubraniach, a nawet po listach przebojów. Widać to też w zabezpieczeniach antykradzieżowych. Okazuje się, że częściową odpowiedzią na najnowsze metody kradzieży są stare metody zabezpieczeń.

Od 1992 roku montujemy blokady skrzyni biegów. Mamy stałych klientów, mamy nowych klientów, którzy montują. Psychicznie to działa na złodzieja, że jeżeli złodziej widzi w samochodzie blokadę skrzyni biegów, to odstępuje, szuka innego samochodu do zdjęcia.
Marek Cymerman
EUROALARM

Stare blokady nie zawsze pasują do nowych samochodów

Rzeczywistość jest jednak taka, że w wielu nowych autach takiej blokady skrzyni biegów nie da się założyć, bo zwyczajnie nie ma na co. Dzisiaj większość samochodów posiada elektroniczne przyciski, manipulatory, elektroniczne lewarki, gdzie nie ma tej części mechanicznej. W związku z tym wykonanie nawet takiej blokady skutecznej dzisiaj jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Zostają nam tak naprawdę blokady na pedały i koło kierownicze.

Często zapominamy o założeniu blokady

Pan Tomasz Dopadko, z którym rozmawialiśmy jest biegłym sądowym i specjalistą od zabezpieczeń. Badał mnóstwo spraw kradzieży samochodów. Jego zdaniem z fizycznymi blokadami jest jeszcze jeden problem.

Moje doświadczenie jest takie, że ludzie z czasem zapominają, przestają to zapinać, montować i nie aktywują tych blokad. Dochodzą do wniosku, że stając na chwilę, wychodzą na minutę, urządzenie zostaje nieaktywne, a tym samym nie ma żadnego zastosowania. 
Tomasz Dopadko

Kradzieże samochodów w Polsce to nadal gigantyczny problem

Rok 2023 był szczególnie niepokojący, bo pierwszy raz od lat policja zanotowała wzrost grabieży. W tym roku może być lepiej, o czym świadczą statystyki z Mazowieckiego, gdzie kradnie się najwięcej samochodów.

Na chwilę obecną w garnizonie stołecznym odnotowaliśmy duży spadek kradzieży. Od trzech lat ta kradzież jest mniejsza. Teraz mamy 236 mniej kradzieży niż w adekwatnym czasie w tamtym roku. W tamtym roku na koniec roku mieliśmy około 2200 kradzieży samochodów. W tej chwili jest to 1290 samochodów. 
nadkom. Patryk Wardel 
Komenda Stołeczna Policji

Taki kluczyk czy taka wkładka nie stanowiły problemów dla złodziei w latach 90., ale teraz mają oni jeszcze łatwiej, bo nowe auta nie mają ani kluczyków, ani stacyjek. Można je ukraść już nie w kilkadziesiąt, a w kilka sekund. Dlatego każde dodatkowe skuteczne zabezpieczenia mają sens.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości