Obowiązkowe kaski dla dzieci na rowerach i hulajnogach. Nadchodzi zmiana w prawie

Hulajnoga elektryczna po wypadku z udziałem 13-latka.
Hulajnoga elektryczna
Źródło: policja.pl
Już wkrótce dzieci poruszające się na rowerach, hulajnogach elektrycznych czy urządzeniach transportu osobistego będą musiały zakładać kaski. Rząd forsuje ekspresową nowelizację prawa, choć dane o wypadkach nie do końca uzasadniają tak szybkie zmiany.

Kiedy kaski staną się obowiązkowe dla dzieci?

Według zapowiedzi, przepisy mają zostać przyjęte jeszcze w tym roku. Obowiązek będzie dotyczył osób do 16. roku życia. Na razie nie przedstawiono projektu zmian, ale wiadomo, że zostaną one wpisane do artykułu 40 ustawy, który obecnie reguluje obowiązek noszenia kasków przez kierujących motocyklami, motorowerami i czterokołowcami.

Co obejmie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym?

Zmiany będą dotyczyć tylko rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Tradycyjne hulajnogi (bez napędu) nie zostaną objęte obowiązkiem. Co ciekawe, mimo dużego tempa prac, nie zaprezentowano konkretnych danych pokazujących, w jakim stopniu kaski mogłyby zmniejszyć liczbę lub skutki wypadków. Wspomniano jedynie, że w pierwszej połowie roku doszło do 130 zdarzeń drogowych z udziałem hulajnóg elektrycznych, a 78 poszkodowanych miało mniej niż 17 lat.

Skąd pomysł na zmiany w przepisach?

Impulsem do działań miał być wniosek Rzecznika Praw Dziecka, który apelował o nowelizację przepisów i wprowadzenie obowiązku noszenia kasków do 13. roku życia. Przywoływano przy tym ogólne dane o wypadkowości niechronionych uczestników ruchu. Co ciekawe, Rzecznik zwracał też uwagę, że większość urazów dotyczy kończyn górnych i przydałyby się również ochraniacze, ale tego elementu nie uwzględniono w projektowanych przepisach.

A co z infrastrukturą dla młodych użytkowników dróg?

Choć ustawodawcy szybko działają, by wpisać nowe obowiązki do ustawy, na razie nie mówi się o równoległych działaniach związanych z poprawą infrastruktury rowerowej czy hulajnogowej z myślą o bezpieczeństwie dzieci. To wymagałoby znacznie większych nakładów, planowania i konsekwencji.

O postępowaniu poinformował na portalu X Mariusz Klimczak, Minister Infrastruktury.

Czytaj także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości