Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać analitycy z firmy Picodi Polska, którzy porównali ceny benzyny we wszystkich krajach Europy (nie tylko tych, które należą do Unii Europejskiej) i zestawili je ze średnimi zarobkami w tych krajach. W ten sposób powstał swoisty indeks benzyny, który w całkiem niezły sposób pokazuje siłę nabywczą w państwach na terenie Starego Kontynentu.
Ile kosztuje benzyna w krajach Europy?
Jeśli skupimy się wyłącznie na samych cenach benzyny, to dostrzeżemy, że najtańsza jest ona na wschodzie. Kazachstan (który z jakiegoś powodu został ujęty w zestawieniu) prowadzi w tej klasyfikacji z ceną litra paliwa na poziomie 0,54 euro. Polska znajduje się na piętnastym miejscu rankingu z wynikiem 1,5 euro (ok. 6,46 zł). Nieco taniej jest na Cyprze (1,49 euro), a minimalnie drożej na Węgrzech (1,51 euro). Krajem z najdroższą benzyną w Europie jest Holandia. Tam za litr tego cennego zasobu trzeba zapłacić aż 2,81 euro.
Gdzie w Europie można kupić najwięcej benzyny za średnią krajową?
Okazuje się jednak, że najwięcej benzyny za średnią pensję można kupić nie tam, gdzie jest ona najtańsza, a w krajach, w których najwięcej się zarabia. Liderem tego zestawienia jest Szwajcaria. Pomimo wysokiej z polskiej perspektywy ceny za litr (1,94 euro), przeciętny w kwestii zarobków Szwajcar może zatankować 2 945 litrów. Tuż za Szwajcarią uplasował się Luksemburg (2 594 litry) oraz Dania (1 922 litry).
W Polsce średnie wynagrodzenie pozwala na zakup 895 litrów benzyny, co plasuje nasz kraj na 23. miejscu (z 43). Rok temu wskaźnik ten był o 90 litrów gorszy (805 litrów). Najgorzej w Europie wypadły takie kraje jak Mołdawia (430 litrów), Albania (338 litrów) i Ukraina (209 litrów).
Jak powstał indeks benzyny?
Indeks benzyny to coroczne badanie relacji cen benzyny do wynagrodzeń, prowadzone przez Picodi.com od 2019 roku. W badaniu wykorzystano najnowsze stawki średniego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, opublikowane na oficjalnych stronach internetowych urzędów statystycznych bądź innych odpowiednich instytucji. W niektórych krajach, gdzie oficjalne organy nie publikują informacji nt. wynagrodzeń, posłużyliśmy się statystykami portalu Numbeo. Średnie ceny benzyny pochodzą ze strony GlobalPetrolPrices.com i innych lokalnych źródeł. W celu obliczenia „Indeksu benzyny” podzieliliśmy średnie wynagrodzenie netto, uzyskane za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń, przez średnią cenę 1 litra benzyny w czerwcu. Waluty zostały przeliczone po średnim kursie za czerwiec 2024 roku wg danych Google Finance.
Zobacz także:
- Ile chińskich samochodów sprzedaje się w Polsce?
- Nowe BMW M5. Po raz pierwszy to hybryda plug-in
- 430 zł za badanie techniczne samochodu? Resort zaprzecza
Autor: MM
Źródło: Picodi Polska