BBS ogłaszał upadłość już kilka razy. Wniosek o upadłość złożył też dział samochodowy firmy Recaro. W tarapatach jest Fisker, a niczym w kalejdoskopie zmienia się przyszłość Maserati. Krystian Plato sprawdził, dlaczego kultowe marki mają problem, by utrzymać się na powierzchni.
Dla miłośników motoryzacji niektóre marki są święte
Michał, dziś montażysta Raportu, a kiedyś współtwórca kultowych programów „Operacja Tuning” i „Czas Tuningu”. Prywatnie, miłośnik samochodowych przeróbek. Zapytany przez nas o to, czy słyszał o bankructwie producenta foteli Recaro powiedział, że nie może w to uwierzyć. Michał jest reprezentantem całego grona pasjonatów motoryzacji, które myślało, że pewne marki będą z nami na zawsze.
Taka jest rzeczywistość
W oświadczeniu producent samochodowych foteli poinformował, że firma napotkała znaczne trudności finansowe z powodu ekstremalnych wzrostów cen w ostatnich latach i utraty dużego kontraktu.
To, jak bardzo zmienia się motoryzacja w dobie elektryfikacji sprawia, że wielu producentów wycofuje się z prodkcji wielu modeli. Często anulowane są zamówienia. To jest kwestią być albo nie być tych firmMaciej KuchnoAutogaleria.pl
Nie jest to jedyny powód obecnej sytuacji czy to marki Recaro czy, BBS.
Nie bez znaczenia na pewno są agresywnie wchodzące do Europy marki z Chin, które wytwarzają produkty zbliżonej jakości, ale po znacznie niższych cenach.Marcin BołtrykPuls Biznesu
Europejscy producenci przegrywają z konkurencją
Niestety, często ta konkurencja jest nieuczciwa. Michał Nędziak zaprezentował nam felgę marki BBS i na jej przykładzie opowiedział o kopiach, podróbkach.
Jest wiele firm, głównie chińskich, które podrabiają idealnie ten wzór. Nawet te napisy „motosport” są idealnie wytłoczone.Michał Nędziak
Azjaci sporo mieszą nie tylko na rynku akcesoriów, ale i samochodów
Chińskie marki są obecne w Europie i dość mocno rozpychają się łokciami. Na przykład w czerwcu w Polsce zarejestrowano więcej aut marki MG niż Opli czy Nissanów.
Rynek zmienia się w niesamowitym tempie i tutaj jest ciężko przewidzieć, w jakim kierunku pójść. Z jednej strony elektryfikacja jest wiodącym kierunkiem i to ona nadaje ton motoryzacji. Z drugiej strony te wszystkie ograniczenia, które mają pojawiać się w najbliższych latach, też ewoluują w szybkim tempie.Maciej KuchnoAutogaleria.pl
Producenci samochodów stoją więc w coraz większym rozkroku. Zdaniem Macieja Kuchno powoli powinniśmy się przyzwyczajać do bankructw legend świata motoryzacji. Z drugiej strony wcale to nie oznacza, że bankruci znikną z rynku. - Wystarczy, że jakiś inwestor pochyli się nad historią i wykorzysta jej kultowość na rynku. – Mówi Marcin Bołtryk. Tak jak było to na przykład w przypadku wspominanej wcześniej marki MG. Nad nią – i tu ironia losu - pochylił się inwestor z Chin.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Ojciec z synem dzielą motoryzacyjną pasję. Hotrody z Polski
- Austin Haley MK1 Sprite Frog Roadster, czyli auto, które przypomina żabę
- Wakacje w elektryku – z pełną baterią na prom nie wjedziesz
Reporter: KJ
Źródło: Raport Turbo
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo