Był już na wysypisku śmieci, ale wrócił do żywych. Pierwszy w historii Ursus C-336

Był już na wysypisku śmieci, ale wrócił do żywych
Był już na wysypisku śmieci, ale wrócił do żywych
Źródło: Raport Turbo

Prototypowy, pierwszy w historii Ursus C-336 odnaleziony i uratowany. Trafił w należne mu miejsce, czyli do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. Tam w otoczeniu innych unikatowych maszyn rolniczych widział go Michał Murawiński.

Odpala od pierwszego dotknięcia kluczyka i jak się dobrze napędzi… to osiągnie 24 km/h

Dokładnie ten prototypowy Ursus C-336 z 1960 roku był kiedyś testowany przez polskiego producenta maszyn rolniczych. Miał nawet wejść do szerszej oferty firmy w latach 60-tych. Później trafił do jednej z uczelni, gdzie był wykorzystywany do celów naukowych, a następnie chciano go zniszczyć. Ze złomowiska uratował go nauczyciel i niedawno przekazał muzeum w Szreniawie.

Wiedział, z czym ma do czynienia, że tutaj jest zainstalowana jednostka 3 cylindrowa o tym prototypowym numerze seryjnym 0001 i postawił sobie za cel ten ciągnik uratować. 
Andrzej Rękoś
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Uratowanych od zapomnienia maszyn w Szreniawie znajdziemy więcej. I to znacznie większych

Na przykład gigantyczne parowe lokomobile. Każda z nich waży niemal 20 ton i są w zestawie z potężnym pługiem do orania pola. Ich sposób działania wyjaśniła nam pracująca w Muzeum Katarzyna Nowicka

Na jednym krańcu pola stała jedna lokomobila, na drugim końcu pola stała druga pomiędzy nimi była rozciągnięta lina stalowa, do której był przyczepiony pług i on z jednej strony był pola, na drugą był przeciągany przez te lokomobile. 
Katarzyna Nowicka

Jak to wyglądało obrazują zdjęcia i liczna dokumentacja muzealnych zbiorów.

7 tysięcy kilogramów - tyle waży Piast

Jeden jedyny zachowany w Polsce, prototypowy polski gąsienicowy ciągnik rolniczy. Jest dwuosobowy i próżno szukać w nim kierownicy.

Trzeba troszeczkę mieć siły w rękach. Nie ma tutaj żadnego wspomagania ani elektrycznego, ani hydraulicznego. Mamy tutaj po prostu dwie dźwignie, które odpowiadają za kolejno lewą i prawą gąsienicę
Jakub Kośmider
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Piast, podobnie jak unikatowy Ursus C–336, to diesel. Takie maszyny tworzą historie polskich maszyn rolniczych.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości