Nie wszyscy seniorzy radzą sobie za kierownicą
W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z serią wypadków. Na przejściu dla pieszych w Żninie w województwie kujawsko-pomorskim przechodzące przez pasy dziecko potrącił 80-letni kierowca. Sześcioletnia dziewczynka trafiła do szpitala. Z kolei w miejscowości Baniocha pod Warszawą 82-latek zignorował czerwone światło i wjechał wprost pod ciężarówkę. Skończyło się na zadrapaniach, ale... powróciła dyskusja na temat badań starszych kierowców.
Pomysł obowiązkowych badań kierowców seniorów się w Unii Europejskiej pojawia się co jakiś czas i znika. - Komisja Europejska w tym roku odrzuciła przepis odgórnych badań kierowców, więc nadal te państwa rozpatrują to indywidualnie – mówi Barbara Król ze stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Na przykład w Danii takie badania po 80. roku życia obowiązkowe są raz w roku. We Włoszech po 70. roku życia kierowca na badaniach powinien pojawić się raz na trzy lata.
Badania pokazują, że starsi kierowcy generalnie mogą podejmować słuszne decyzje
Jednak robią to znacznie dłużej. I powinni mieć tego świadomość. Mogliby się o tym dowiedzieć na przykład podczas badania psychofizycznego. - Jestem za tym, żeby takie badania były, bo kierowcy nie zawsze zgłaszają te inne choroby. Tak jak podkreślam, to nie są tylko deterioracja funkcji poznawczych i po prostu starość, to są bardzo często inne choroby, które osoby zatajają i bardzo często kierowcy zawodowi jeżdżą z cukrzycą, co jest bardzo niebezpieczne- mówi Barbara Król ze stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Cukrzyca nie wyklucza z posiadania prawa jazdy
Jednak wraz z wiekiem, choć nie tylko, może utrudniać prowadzenie pojazdu. Hipoglikemia może prowadzić do zaburzeń koordynacji czy widzenia. Na prowadzenie mogą wpływać też niektóre leki przyjmowane przez seniorów. Co o tym sądzi doświadczony policjant? - Tutaj musimy powiedzieć, że ocena stanu psychofizycznego należy do lekarza, natomiast jeśli widzimy, że taka osoba nie radzi sobie z kierowaniem pojazdem lub znajomość przepisów jest na bardzo kiepskim poziomie, mamy możliwość zatrzymania do weryfikacji takich uprawnień, ale o dalszych losach decyduje już uprawniony lekarz. – mówi nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Tymczasem - wbrew stereotypom - Według policyjnych statystyk kierowcy 60+ są jedną z najliczniejszych grup i jednocześnie jednymi z najbezpieczniej jeżdżących kierowców.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Nie zapinaj pasów na kurtkę!
- Jeżdżą, aby ratować życie innym, a często narażają swoje
- Ćwiczenia w tunelu obwodnicy Krakowa – system gaśniczy z dziesięciu kilometrów rur
Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo