Taksówki dwa razy droższe i mniej dostępne? Nowe przepisy dotyczące kierowców

Nowe przepisy dla kierowców w Bolt czy Uber
Chcesz być taksówkarzem w Polsce? Będziesz musiał mieć polskie prawo jazdy. Nowe przepisy, które mają wejść w życie jeszcze przed wakacjami, mogą sporo namieszać na rynku przewozu osób. Uderzą one głównie w firmy typu Uber i Bolt. 

Nowe przepisy dla kierowców w Bolt czy Uber

O zdanie na temat nowych przepisów zapytaliśmy kilku przypadkowych kierowców taksówek – byli jak najbardziej za. Nic w tym dziwnego. Przepisy uderzą przede wszystkim w ich konkurencje, czyli firmy, które świadczą usługi przewozów z aplikacji. Zatrudniają one wielu obcokrajowców. Zgodnie z nowymi przepisami od 17 czerwca wszyscy, którzy będą chcieli pracować jako kierowcy w firmach świadczących usługi przewozu osób, będą musieli mieć polskie prawo jazdy.

Sprawę skomentował dla nas Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczy TOR:

Ci którzy głosowali za tą zmianą, czyli koniecznością wymiany prawa jazdy na polskie, chyba myśleli, że wysyłają te osoby spoza Unii Europejskiej na egzamin, ale to jest absolutnie nieprawda.

O żadnych dodatkowych egzaminach w ustawie nie ma mowy. Cała ta operacja będzie polegała przede wszystkim na biurokracji. Mieszkaniec np.: Gruzji idzie z prawem jazdy do naszego urzędu gminy. Zanim dostanie po prostu polski kawałek plastiku, trzeba się skontaktować z jego rodzinnym miastem w Gruzji, sprawdzić, czy takie prawo jazdy rzeczywiście było i tam to prawo jazdy wygasić.

A to wszystko będzie trwało. Raczej miesiącami niż tygodniami.

Potwierdza to Marcin Walków z portalu MONEY.PL:

Firmy z którymi rozmawiałem, największe w branży, zwracają uwagę, że taki kierowca może zacząć ubiegać się o polskie uprawnienia będąc w Polsce od 180 dni co najmniej, a cała to procedura może trwać drugie tyle.

Skutki rewolucji w przejazdach na aplikację

Firmy zajmujące się przewozem osób będą miały spory problem ze znalezieniem kierowców, a to oznacza, że dostępność tej usługi będzie mniejsza. W warunkach ograniczonej podaży, a większego popytu firmy te zapewne podniosą ceny usługi.

Specjaliści z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR w jednym ze swoich raportów wyliczyli nawet, o ile mogą zdrożeć przejazdy.

Konsekwencje dla pasażerów będą takie, że dwa razy wydłuży się czas oczekiwania na taksówkę, a i ceny pójdą w górę nawet o 50 procent
- powiedział Adrian Furgalski.

Celem nowych przepisów jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pasażerów. Mają one wejść w życie 17 czerwca 2024 r.

Taksówka
Nowe przepisy dla kierowców w Bolt czy Uber
Taksówka
Źródło: Raport Turbo

"Raport" Turbo - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości