Różnice w cenach używanych samochodów w Polsce

Różnice w cenach używanych samochodów w Polsce
Różnice w cenach używanych samochodów w Polsce
Źródło: Raport Turbo
Niemal 15 tysięcy złotych różnicy pomiędzy województwami z najdroższymi i najtańszymi używanymi autami w Polsce - tak wynika z najnowszych danych speców handlującymi samochodami. Dlaczego tak jest i ile kilometrów jesteśmy w stanie przejechać w poszukiwaniu najlepszej fury? Sprawdził to dla "Raportu Turbo" Michał Murawiński.

Najdrożej jest na Mazowszu

Średnia cena używanego auta wynosi tu 42 tysiące złotych. Najtaniej samochód z drugiej ręki można kupić w województwie lubelskim. Średnio za ponad 27 tysięcy złotych. To dane sprzedaży w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów używanych samochodów.

Co wpływa na ceny w poszczególnych województwach?

Na pewno tę cenę w województwie mazowieckim winduje to, że bardzo dużo firm jest zarejestrowanych właśnie w Warszawie i później te ceny sprzedaży samochodów po leasingowych, samochodów trochę nowszych są po prostu wyższe. 
Paweł Molasy
AAA Auto

Im samochód jest tańszy w zakupie, tym jeździmy bliżej

Im droższy, tym jesteśmy w stanie przetransportować się dalej. Przy aucie za 3 tysiące złotych szkoda wydać 1/3 tej kwoty na podróż i paliwo. To się po prostu nie opłaca – mówi Paweł Miszta z TVN TURBO. - Wśród moich znajomych już zauważyłem i w okolicy mojej, że wszyscy mówią, że już po auta nie jeżdżą. Szukają wszyscy w swojej okolicy. Dlaczego? Dlatego, że to jest generowanie dużych kosztów, tak naprawdę, bo że jeżeli pojedziemy my z Warszawy do Gdańska 400 km, to jest wycieczka za tysiaka albo i nawet więcej, więc taki pusty przelot może dużo kosztować, więc dużo ludzi szuka na miejscu. – dodaje Miszta.

Zakupy używanych aut w naszym kraju bardzo kształtuje internet

Czasem nie trzeba uprawiać samochodowej turystyki handlowej, żeby kupić cztery kółka z drugiego końca Polski. W dobie internetu można bez większego problemu znaleźć interesujące nas auto nawet setki kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Można też skorzystać z oferty jednej z wielu firm, które nie tylko sprawdzą za nas stan techniczny interesującego nas samochodu, ale również przywiozą je nam praktycznie pod drzwi.

Różnica średniej ceny najdroższych i najtańszych używanych aut w poszczególnych województwach, w Polsce wynosi prawie 15 tysięcy złotych. W dużej mierze wnika to z zarobków. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w maju na Mazowszu wyniosło brutto blisko 9160 złotych, a w województwie lubelskim 6840. Nie ma więc co się dziwić, że wielu kierowców jednak jeździ po kraju w poszukiwaniu tańszego i lepszego samochodu.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Reporter: KJ

Źródło: Raport Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?