Moc silnika a wypadki. Statystyki mówią wszystko 

Moc silnika a wypadki
Moc silnika a wypadki. Statystyki mówią wszystko
Im większa moc - tym więcej dzwonów. Wiele razy słyszeliśmy o tym, że ktoś rozbił jakiś supersamochód - ledwie wyjeżdżając nim z salonu. Statystyki potwierdzają, że właściciele mocnych aut często nie okazują im należytego respektu. W "Raporcie Turbo" tematem zajął się Szymon Kazimierczak.

Zawsze lepiej mieć więcej mocy pod nogą - wtedy można robić z autem takie rzeczy, na jakie zwykły silnik nam nie pozwoli. Oczywiście, kiedy mowa o profesjonalistach, bo w przypadku zwykłych kierowców potwierdza się teoria, że więcej mocy to zwykle więcej kłopotów.

Historia samochodu tym gorsza im mocniejszy silnik

- Duża moc, duże przyspieszenie to dla wielu zbyt dużo. Kierowcy nie są w stanie zapanować nad autem i to prowadzi oczywiście do wypadków - powiedział w "Raporcie Turbo" Wojciech Drzewiecki, Samar.

Są na to dowody w postaci statystyk. Zespół analityków CarVertical przyjrzał się tysiącom aut zarejestrowanych w ich bazie. Wynika z nich jasno, że im większa moc samochodu, tym większy procent udziału w kolizjach. - Mamy pełen wykres. Obejmuje auta do 100 kilowatów, od 100 do 200, od 200 do 300, od 300 do 400 i powyżej 400 kilowatów - potwierdził to w rozmowie Matas Buzelis z Carvertical.

Moc auta a wypadki
Moc auta a wypadki
Źródło: Raport Turbo

We wspomnianej bazie największy odsetek aut z przygodami stanowią najmocniejsze modele BMW. W segmencie powyżej 400 kilowatów - czyli ponad pięciuset czterdziestu koni - tylko co trzecia bawarka z bazy nie miała przygody. Trudno jest jednoznacznie wytłumaczyć, z czego to wynika. Czasami chcemy to łączyć z nawykami kierowców albo nabywców mocniejszych samochodów. Być może ludzie kupujący te auta po prostu częściej sprawdzają ich powypadkową historię.

Moc silnika a umiejętności kierowcy

Te dane mówią o czymś więcej niż tylko o większym lub mniejszym ryzyku przy kupnie mocnego auta z drugiej ręki. Pokazują, że wielu kierowców nie jest przygotowanych na spełnianie marzeń o mocnym aucie. - Im mamy mocniejsze auto, tym wymaga to od nas większej umiejętności, większej koncentracji, bardziej świadomego użytkowania tego auta - powiedział Adam Bernard odpowiedzialny za szkolenia z bezpiecznej jazdy na Torze Modlin.

- Myślę, że nie sama moc jest naszym problemem, tylko poziom naszego wyszkolenia. Decydując się na tego typu auto, być może warto skorzystać z rozwiązań na rynku, czyli szkoleń, które pokażą nam, jak auto się zachowuje, w jakich warunkach i o ile ta moc może zwiększyć lub zmniejszyć nasze bezpieczeństwo na drodze - wytłumaczył Wojciech Drzewiecki, Samar.

W najbliższych latach możemy się mierzyć z problemem dużej i szybko dostępnej mocy aut elektrycznych. Jedynym producentem aut czysto elektrycznych w bazie CarVertical jest Tesla. Tu dane mówią, że 62% najmocniejszych Tesli uczestniczyło w kolizjach.

Straż pożarna w akcji przy wypadku samochodowym.
Moc silnika a wypadki
Straż pożarna w akcji przy wypadku samochodowym.
Źródło: Raport Turbo

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości