Noc Muzeów za nami. Sztuka, historia i nie tylko – wszystko za darmo

Za nami noc muzeów. Można było za darmo oglądać nie tylko rzeźby i obrazy....
Za nami noc muzeów. Można było za darmo oglądać nie tylko rzeźby i obrazy....
Źródło: Raport Turbo
My postanowiliśmy pójść pod prąd i wybraliśmy coś z zupełnie innej beczki. To, co przygotował Karol Cichoń, z pewnością nie przypadnie do gustu fanom Toyoty Prius czy Tesli – za to miłośnicy spalinowych emocji będą zachwyceni.

Czołgi jako dzieła inżynierii – atrakcje Nocy Muzeów w Muzeum Techniki Wojskowej

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów odwiedziliśmy warszawski oddział Muzeum Wojska Polskiego – Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Największym zainteresowaniem cieszyła się dynamiczna prezentacja historycznych pojazdów pancernych, które dosłownie „obudziły się” na oczach zwiedzających. – Pokazujemy trzy rodzaje pojazdów wojskowych – wyjaśnia Jan Konopka z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. – Pierwszy z nich to działo samobieżne ISU-152, wykorzystywane przez polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Drugim jest amerykański czołg Sherman – najbardziej rozpowszechniony model używany przez siły USA w tamtym okresie. Trzeci to radziecki T-34 w wersji z 1943 roku – dodaje.

Jak uruchomić zabytkowy czołg? Trzy sposoby na wskrzeszenie legendy

Odpalanie historycznych pojazdów pancernych to nie lada wyzwanie – to nie tylko przekręcenie kluczyka. – Taki pojazd można uruchomić na trzy sposoby – tłumaczy Adam Kowoluk, twórca kanału Patosruba. – Pierwszy to klasyczny rozruch elektryczny za pomocą rozrusznika. Drugi to tzw. tryb mieszany – rozwiązanie zapożyczone wprost z lotnictwa. Trzeci sposób to metoda tradycyjna – ręczny rozruch z wykorzystaniem korby.

ISU-152 wraca do życia po 60 latach – tak brzmi historia z pasją w tle

Dla wielu to tylko stal i silnik, ale dla pasjonatów to prawdziwa legenda. Samobieżne działo ISU-152 z kolekcji Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej przez sześć dekad stało nieruchomo. Dzięki zaangażowaniu miłośników militariów udało się przywrócić mu sprawność – a moment pierwszego odpalenia po tylu latach to czysta historia w ruchu.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać? 

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości