Polska coraz bezpieczniejsza na drogach - 45 ofiar na milion mieszkańców
Europejska średnia śmiertelności w wypadkach drogowych wynosi 43 osoby na milion mieszkańców. W Polsce wskaźnik ten obecnie sięga 45, jednak najnowsze dane pokazują wyraźną poprawę. - Jeśli porównamy pierwsze miesiące roku 2025 i 2026, widać znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych –- jest ich mniej o około jedną czwartą. To ogromny postęp. Polska jest dziś jednym z liderów w Europie pod względem poprawy bezpieczeństwa na drogach i ma realną szansę osiągnąć cel, jakim jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych o 50 procent do 2030 roku - podkreśla rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska.
Jak jest na południu Europy?
W Chorwacji na milion mieszkańców w wypadkach drogowych ginie 67 osób. We Włoszech 49, a w Grecji 50. Najbezpieczniej jest w Szwecji i w Norwegii - tam wskaźnik wynosi 20. Lepsze statystyki to wynik zmian - mówią eksperci. O jakie konkretnie chodzi? - Duży wpływ ma na pewno rozwój infrastruktury w Polsce, który w ostatnich latach bardzo poszedł do przodu. Nowe trasy, obwodnice, drogi i zaostrzenie przepisów - mówi instruktor jazdy Artur Daśko.
Na statystyki wpływa także edukacja
Mimo, że sporo jest jeszcze dziś do zrobienia, Marcin Butrym ze szkoły jazdy Lambo zauważa, że wiedza wśród młodych kierowców jest coraz większa. - Uświadamianie młodych kierowców na szkoleniach jest bardzo istotnym elementem. Na pewno jakość szkolenia, która się poprawiła. Egzaminowania, jak najbardziej, również - mówi Butrym. Dane mówią same za siebie. Na polskich drogach jest już zdecydowanie lepiej. Jeśli liczba śmiertelnych wypadków, przez ostatnie lata, zmalała o 43 %, to znaczy tylko jedno - zmiany zmierzają w dobrym, bezpiecznym kierunku.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
- Koniec oblewania egzaminów na prawo jazdy za drobiazgi?
- Fotoradary, które podsłuchują - mają pojawić się w Polsce
- Czy stare elektryki są bardziej narażone na pożary?
Autorka/Autor: KJ
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo