Zgubiłeś dokumenty podczas zagranicznej podroży? Nie wierz w to, co piszą w internecie

240729_raport_turbo_odc4527_1
Zgubiłeś dokumenty podczas zagranicznej podroży? Nie wierz w to, co piszą w internecie
Źródło: Raport Turbo
Zgubienie dokumentów podczas podróży samochodem za granicą może być stresujące. Dowód osobisty czy prawo jazdy nie są nam potrzebne podczas jazdy po kraju, ale wszędzie indziej policja będzie ich wymagać. Co zrobić, gdy zgubimy dokumenty za granicą bądź, co gorsza, zostaną nam one skradzione? Szymon Kazimierczak szukał odpowiedzi na to pytanie.

Lubimy jeździć na zagraniczne wakacje własnym samochodem

Lubicie mieć pełną kontrolę nad tym, gdzie jedziecie i jak jedziecie? Nie jesteście sami. W tym roku 56% Polaków planujących wakacje za granicą zadeklarowało, że wyjedzie na nie samochodem. To świetny wybór, ale także duża odpowiedzialność. Wie o tym każdy, kto zgubił dokumenty podczas takich wakacji.

Zazwyczaj, gdy poruszamy takie tematy, szukamy bohaterów, którym przydarzyło się coś podobnego. Tym razem to ja zgubiłem za granicą dowód rejestracyjny. Naturalnie pomocy szukałem w Internecie, gdzie znalazłem masę kłamstw. Dlatego postanowiłem to wszystko wyprostować
Szymon Kazimierczak

W internecie roi się od nieprawdziwych informacji

Najczęściej powtarzające się w Internecie kłamstwo dotyczy tego, że po zgłoszeniu policji zgubienia bądź kradzieży dokumentów za granicą, należy udać się do ambasady czy konsulatu po dokument zastępczy. To nieprawda. Urzędy te nie mają podstaw prawnych do wydawania dokumentów. Prawdy należy szukać w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

„W przypadku zagubienia za granicą polskiego dokumentu prawa jazdy lub dokumentów pojazdu (tj. zwłaszcza dowodu rejestracyjnego), należy o powyższym poinformować niezwłocznie urząd w Polsce, który wystawił ten dokument. Polskie placówki dyplomatyczne nie pośredniczą w zgłaszaniu utraty tego rodzaju dokumentów”. -Taką poradę przekazało nam ministerstwo.

Co robić, kiedy stracimy dokumenty?

Zgubienie czy kradzież dokumentów za granicą trzeba zgłosić miejscowej policji. Tam dostaniemy potwierdzenie zgłoszenia, które umożliwi nam dalsze podróżowanie. Ambasady i konsulaty nie pomogą nam w zdobyciu nowych dokumentów, ale mogą nam pomóc inaczej.

Trzeba się dowiedzieć przynajmniej w naszej ambasadzie, konsulacie, skontaktować się z naszymi władzami na tamtym terytorium, dowiedzieć się, w jaki sposób możemy bezpiecznie i w sposób prawidłowy, zgodnie z przepisami danego kraju wrócić do nas.
Agnieszka Wrońska
Urząd Dzielnicy Mokotów w Warszawie

To, czy i kiedy otrzymamy te informacje, zależy od konsulatu, bo działają one w różnym tempie. Co jednak należy zrobić po powrocie do kraju? - Powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do swojego Wydziału Komunikacji według miejsca zamieszkania i natychmiast wyrobić wtórnik takiego dokumentu. – tłumaczy Wrońska.

Jadąc autem za granicę warto zrobić to samo, co zalecają turystom biura podróży, czyli mieć przy sobie ich kserokopię. To po pierwsze potwierdzi naszą tożsamość, po drugie nasze uprawnienia do kierowania pojazdami, a po trzecie w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego też potwierdzi to, że jesteśmy właścicielem danego pojazdu. Warto także zastrzec numer PESEL, a posiadając aplikację mObywatel i dostęp do Internetu można to zrobić w zasadzie w każdym miejscu na świecie. I jeszcze jedno: dokumenty dostępne w tej aplikacji nie są honowane poza Polską.

"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać? 

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości