Przywrócenie kontroli na granicy z Niemcami
Kontrola graniczna z Niemcami prowadzona jest na 52 punktach, z czego 16 to stałe punkty kontroli. W województwie zachodniopomorskim przygotowano cztery stałe punkty kontrolne:
- Lubieszyn-Linken (DK10)
- Kołbaskowo (A6)
- Rosówek (DK13)
- Krajnik Dolny (DK26)
Na tych przejściach obowiązują ograniczenia prędkości oraz zamknięcia niektórych pasów ruchu, aby zwiększyć bezpieczeństwo zarówno podróżnych, jak i funkcjonariuszy Straży Granicznej .W województwie zachodniopomorskim kontrole przeprowadza 182 funkcjonariuszy Straży Granicznej, wspieranych przez 123 policjantów, 100 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz w razie potrzeby 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
Operacja #BezpiecznyZachód
Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło operację #BezpiecznyZachód, w ramach której Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną i policję. W skali kraju zaangażowanych jest:
- 800 funkcjonariuszy Straży Granicznej,
- 300 policjantów,
- 500 żołnierzy WOT,
- 200 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.
Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i jednoczesne utrzymanie płynności ruchu granicznego. Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski podkreślił, że służby chcą uniknąć dużych korków i ułatwić codzienne dojazdy 14 tysiącom osób do pracy.
Jak przebiega kontrola graniczna?
Kontrole prowadzone są selektywnie – funkcjonariusze Straży Granicznej wskazują pojazdy do kontroli na podstawie podejrzenia o przewóz osób nielegalnie przebywających w kraju. Do przekroczenia granicy konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości: dowodu osobistego lub paszportu. Aplikacja mObywatel nie jest honorowana podczas kontroli granicznej.
W czerwcu 2025 r. niemieckie służby odmówiły wjazdu 163 cudzoziemcom podczas kontroli granicznej z Polską w województwie zachodniopomorskim.
Pierwsze zatrzymania na granicy z Litwą
Na granicy litewskiej doszło do pierwszego zatrzymania. Straż Graniczna zatrzymała obywatela Estonii, który przewoził czterech nielegalnych migrantów, prawdopodobnie z Afganistanu. Zatrzymanie miało miejsce na jednym ze stałych punktów kontrolnych.
Kontrole graniczne z Litwą prowadzone są w 13 miejscach. Trzy punkty (Budzisko, Ogrodniki, Trakiszki) działają całodobowo, natomiast pozostałe 10 punktów to miejsca kontroli doraźnej, które mają ułatwić życie lokalnym mieszkańcom i rolnikom. Wprowadzono również zmiany w organizacji ruchu, ograniczenia prędkości (do 40 km/h w Budzisku, 30 km/h w Ogrodnikach) oraz zastosowano dodatkowe oznakowania drogowe.
Operacja #BezpiecznePodlasie
Województwo podlaskie, w ramach operacji #BezpiecznePodlasie, przygotowało specjalne tablice informacyjne oraz mobilne kontenery do przeprowadzania kontroli. Straż Graniczną wspierają policja, żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Krajowa Administracja Skarbowa.
Ile potrwa kontrola?
Kontrole graniczne mają charakter tymczasowy, obowiązują od 7 lipca do 5 sierpnia 2025 r. Rząd nie wyklucza jednak przedłużenia tego okresu w razie konieczności dalszego ograniczenia nielegalnej migracji.
Władze zapewniają, że działania służb mają minimalnie utrudniać codzienne życie mieszkańcom, turystom oraz przedsiębiorcom podróżującym przez strefę Schengen.
Czytaj także:
- Coraz więcej zgłoszeń do Straży Miejskiej. Mieszkańcy sami tropią wykroczenia
- Bezpieczniejsze drogi w Małopolsce. Mniej ofiar śmiertelnych i wypadków w I półroczu 2025 roku
- Najczęstsze powody oblania przeglądu. Tych usterek lepiej nie ignoruj
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Policja Lubuska