W 2023 roku znikało 17 samochodów na dobę. Które auta kradną najczęściej?

W 2023 roku znikało 17 samochodów na dobę. Które auta kradną najczęściej?
Źródło: "Raport" Turbo
W ubiegłym roku z powodu kradzieży w Polsce wyrejestrowano ponad 5,5 tys. samochodów. Auta znikają z ulic, garaży i parkingów. Michał Murawiński z "Raportu Turbo" porównał statystyki z wcześniejszymi latami. Czy w 2023 jest więcej kradzieży aut niż w latach poprzednich? Które marki i modele najczęściej padają łupem złodziei?

Nie każdy samochód, który został zgłoszony na policję, jest wyrejestrowany. Część aut, które potem odnaleziono, nie są uwzględnione w CEP-iku.

Kradzione auta 2023

To kolejny rok z utrzymującą się tendencją spadkową kradzieży - przekonuje policja i podaje dane za 2023 rok. Według nich zginęło u nas trochę ponad 6330 samochodów. Przykładowo w 2013 było prawie 15 tysięcy skradzionych pojazdów, a więc widać, że spadek na przestrzeni 10 lat jest o grubo ponad połowę. Rok 2018, który jako pierwszy, tak naprawdę, wskazał na liczbę kradzionych pojazdów poniżej 10 tysięcy. To było około 8700 takich przypadków.

Samochody kradzione są nie tylko na części, teraz wyjeżdżają też na wschód

Najwięcej aut kradzionych jest na Mazowszu. Ponad 2350, ale ogólnie duże aglomeracje najwyraźniej kuszą złodziei. W zeszłym roku prawie 540 samochodów zginęło na Dolnym Śląsku i niemal 450 na Śląsku. W większości są one rozbierane na części. Od dwóch lat, czyli od wybuchu wojny i napaści Rosji na Ukrainę bardzo dużo aut kradzionych w Polsce wyjeżdża na Wschód.

Które auta kradną najczęściej?

Eksperci twierdzą, że Ukraina jest tylko tranzytem, a skradzione auta są transportowane dalej. Rosja jest na przykład takim ogromnym rynkiem zbytu, że wojna sobie, a ludzie sobie. Jakie auta upodobali sobie złodzieje? Najczęściej kradnie się u nas Toyoty Corolle i RAV4-ki. Trzecie miejsce zajął niedawny lider, czyli Hyundai Tucson. Wśród złodziei popularne są też dostawcze Fiaty Ducato oraz Renault Master. Choć dane CEPIK-u i policji za zeszły rok różnią o prawie 690 sztuk, to powtórzymy jeszcze raz - ogólnie kradzieży aut jest u nas mniej.

Nagranie z monitoringu.
Kradzieże aut
Nagranie z monitoringu.
Źródło: Raport Turbo

"Raport" Turbo - gdzie i kiedy oglądać program?

Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach.

Zobacz także:

Autor: KJ

Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo

podziel się:

Pozostałe wiadomości