Coraz częściej mówi się, że młode pokolenie co raz mniej interesuje się motoryzacją. Tymczasem otaczają nas 18-latkowie, którzy aż przebierają nogami, żeby wsiąść wreszcie za kierownicę. Karol Cichoń postanowił sprawdzić, czy młodzi pasjonaci motoryzacji faktycznie są na wymarciu?
Dawniej posiadanie prawa jazdy było wyznacznikiem dorosłości
Teraz – zdaje się, że młodzi dorośli niespecjalnie garną, żeby to prawo jazdy zdobyć. Liczby potwierdzają spadek zainteresowania prawem jazdy wśród młodych. Szczególnie obserwujemy ten spadek od 2020 roku – mówi Tomasz Kęsicki, z Centralnego Ośrodka Informatyki.
O ile spadła liczba młodych kierowców?
Pomiędzy 2020 a 2024 na koniec każdego roku nowym prawem jazdy pochwalić mogło się średnio 700 tysięcy osób w wieku od 18 do 20 lat. W latach 2015-2019 na koniec roku prawo jazdy miało średnio 880 tysięcy młodych ludzi. - Jeśli cofniemy się jeszcze bardziej np. do roku 2010 – wtedy na koniec roku liczba osób w przedziale 18-20, które posiadały prawo jazdy, przekroczyła milion, to było milion 100 tysięcy osób. – mówi Tomasz Kęsicki.
Czy to oznacza, że młodzi ludzie przestali interesować się motoryzacją?
To chyba zbyt daleko idące wnioski i mamy na to dowody. Jednym z wielu dowodów jest Olaf Kasjańczuk – osiemnastoletni fan motoryzacji. - Taką zajawkę mam tak naprawdę od kiedy pamiętam. Już za dzieciaka interesowała mnie taka stara, ciężka amerykańska motoryzacja. Na początku Camaro bardzo mi się podobał, Chevrolet Caprice, a skończyło się na Mustangu – mówi Olaf Kasjańczuk. Co to za Mustang? - Mustang tak zwany" foxbody", trzecia generacja z 1979 roku - dodaje Olaf. Samochód to prezent od rodziców na osiemnastkę. Co prawda auto wymaga jeszcze wkładu pracy, ale umówmy się – dla pasjonata to sama przyjemność. Klasyk w garażu młodego kierowcy to marzenie, ale często jest tak, ze rodzice mają wpływ na dzieci. Nietrudno się domyślić, że klasyk mógł być jednocześnie spełnieniem marzenia ojca młodego kierowcy. - To na pewno, ja nawet powiem, że to ja go zaraziłem zajawką na starą amerykańską motoryzację. - mówi Olaf.
Patrząc na przykład Olafa, trudno uwierzyć, że młodzi ludzie przestali garnąć się za kółko
Skąd więc aż takie spadki w statystykach? Jednym z powodów mogą być galopujące ceny kursów na prawo jazdy. - We wszystkich dziesięciu przeanalizowanych miastach cena kursu kategorii B wynosi średnio 3 i pół tysiąca. Najwyższa stawka to 4900 za kurs na prawo jazdy kategorii B – mówi Maria Glinka z WP Finanse. Ta najwyższa cena dotyczy kursów w Warszawie. W ciągu ostatniej dekady stawki za kurs wzrosły o około 160%.
"Raport Turbo" - gdzie i kiedy oglądać?
Oglądaj "Raport Turbo" od poniedziałku do piątku o 18:00 i 22:00 na kanale TVN Turbo. W programie zawsze najnowsze doniesienia ze świata motoryzacji i techniki. Codziennie nowa dawka informacji o premierach, rajdach i wyścigach i najważniejszych wydarzeniach.
Zobacz także:
Źródło zdjęcia głównego: Raport Turbo