Koniec wojny w kolorze Seria 1

Koniec wojny w kolorze
Koniec wojny w kolorze

Kiedy wojska amerykańskie podbijały nazistowskie Niemcy w marcu 1945 roku śledziły ich zespoły z kamerami, które dokumentowały rzeczywistość końca wojny, utrwalając ją na kolorowej taśmie 16mm. Efektem są unikalne materiały filmowe ze zniszczonych miast i ich mieszkańców, ale także przygnębiające obrazy ofiar terroru i polityki zagłady.

George Stevens ze swoim zespołem śledził marsz armii amerykańskiej od momentu lądowania w Normandii, udokumentował też wyzwolenie Paryża. Od marca 1945 roku jego ekipa zaczęła kręcić w okupowanych częściach Niemiec. Stevens podąża za żołnierzami w drodze od Renu do Łaby, kręci „Dzień Łaby” w Torgau i wyzwolenie obozu koncentracyjnego Dora-Mittelbau, w którym zbudowano tak zwaną „cudowną broń”. Następnie jego droga prowadzi go na południe.

Szczególnie przygnębiające są jego ujęcia z wyzwolonego obozu koncentracyjnego Dachau. Od marca 1945 r. kilka zespołów kamerzystów Sił Powietrznych USA jest również na drogach w Niemczech. Pierwotnie mieli dokumentować zniszczenia spowodowane przez alianckie floty bombowców w ramach „Special Film Project 186”, ale coraz częściej ludzie stają się również przedmiotem ich reportaży. Dzięki temu specjalne ujęcia w czasie wojny i pierwszych tygodniach pokoju zawsze się udają.

Major Kirke B. Lawton ma w bagażu także kamerę i kolorowe filmy. Człowiek generała Eisenhowera zajmujący się reportażami fotograficznymi z czasów II wojny światowej jest zawsze blisko Naczelnego Dowódcy Sojuszniczych Sił Ekspedycyjnych w Europie. W ten sposób może sfilmować bezwarunkową kapitulację Wehrmachtu w Reims 6 maja 1945 roku i towarzyszyć delegacji USA na konferencji poczdamskiej.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Pizzaiolo Valerio Valle zdradził sekretny przepis na idealną pizzę!

Pizzaiolo Valerio Valle zdradził sekretny przepis na idealną pizzę!

Niezwykłe Stany Prokopa: Motocyklowa Ewangelia - Jezusowi Żołnierze z Denver

Niezwykłe Stany Prokopa: Motocyklowa Ewangelia - Jezusowi Żołnierze z Denver

Kogo zobaczymy w półfinałach "Mam Talent!"? Oto lista zwycięzców

Kogo zobaczymy w półfinałach "Mam Talent!"? Oto lista zwycięzców

Pierwszy utwór nie spodobał się. Po drugim Marcin Prokop wcisnął ZŁOTY PRZYCISK

Pierwszy utwór nie spodobał się. Po drugim Marcin Prokop wcisnął ZŁOTY PRZYCISK

Czy Kamil i Zuza z "Na Wspólnej" będą znowu razem? Co czeka rodzinę Hofferów?

Czy Kamil i Zuza z "Na Wspólnej" będą znowu razem? Co czeka rodzinę Hofferów?

Zgłoś się na casting do nowego sezonu Top Model!

Zgłoś się na casting do nowego sezonu Top Model!