ZASILACZ WARSZTATOWY
Potrzebne będą:
- Zasilacz komputerowy
- Gniazda bananowe
- Rezystor ceramiczny 10 Ω
- Gumowe nóżki samoprzylepne
Z obudowy zasilacza wykręćcie wszystkie śrubki a następnie ją zdejmijcie. Usuńcie zgromadzony wewnątrz kurz za pomocą sprężonego powietrza lub pędzelka.
Wyznaczcie otwory na gniazda: cztery główne na górnej ściance obudowy i trzy pomocnicze na bocznej. Wiercenie otworów zacznijcie od wiertła dwumilimetrowego, stopniowo je rozwiercając. W ten sposób nie poszarpiecie blachy. Na koniec krawędzie wyszlifujcie pilnikiem.
Rozkręćcie gniazda i włóżcie w przygotowane w obudowie zasilacza otwory. Dokręćcie je tak, by dobrze trzymały się na swoich miejscach.
Czas przygotować przewody. Zacznijcie od odcięcia wszystkich końcówek i posegregowania ich kolorami w następujący sposób: oddzielamy 3 przewody (żółty, czarny i czerwony ) do gniazd pomocniczych. Pozostałe dzielimy na 4 części po 5 jednokolorowych przewodów aby powstała: 1 wiązka przewodów żółtych, 2 czarnych, 1 czerwonych. Wiązki przewodów przytnijcie na długość ok. 25 cm i zaizolujcie aby nie doszło do zwarcia.
Czas na lutowanie, zacznijcie od gniazd głównych. Do dużego czerwonego gniazda przylutujcie żółtą wiązkę. Do małego czerwonego - wiązkę czerwoną. Do gniazd czarnych – wiązki czarne. Do gniazd pomocniczych wystarczy dołączyć po jednym przewodzie. Pamiętajcie o połączeniu zielonego przewodu z jednym z czarnych - bez tego zasilacz nie zadziała.
Wlutujcie w układ rezystor - będzie on pełnił funkcję sztucznego obciążenia. Przylutujcie go do czerwonego przewodu z jednej strony, a do czarnego z drugiej.
Wszystkie wiązki przewodów połączcie opaskami zaciskowymi.
Skręćcie obudowę w całość.
Doklejcie od spodu samoprzylepne nóżki.
SZLIFIERKA Z DYSKU
Potrzebne będą:
- Stary dysk twardy (10-100 MB)
- Papier ścierny
- Arkusz filcu samoprzylepnego
- Arkusz rzepowy
- Plexiglass
- Przewód zasilający ze starego zasilacza komputerowego
- Gumowe nóżki samoprzylepne
Wykręćcie wszystkie śrubki (pamiętajcie o tych schowanych pod naklejkami lub plombami).
Odkręćcie talerz od silnika odkładając wszystkie elementy w bezpieczne miejsce, tak by ich nie zgubić.
Odrysujcie talerz na arkuszu filcowym, rzepowym i papierze ściernym. Następnie wytnijcie za pomocą noża cyrklowego lub nożyka do tapet.
Aby elementy elektroniczne dysku uchronić przed zwarciem, osłońcie je dociętym na wymiar arkuszem tworzywa np. plexiglas, które przymocujcie wkrętami.
Ponieważ szlifierka w trakcie pracy wibruje, warto do jej podstawy dokleić nóżki z gumy lub pianki neoprenowej, które stłumią drgania.
Sklejcie elementy tarczy wibrującej klejem cyjanoakrylowym w następującej kolejności: do talerza przyklejamy krążek z filcu, do filcu - krążek rzepowy, a na rzep - papier ścierny. Całość przykręćcie do silnika dysku.
Czas na podłączenie szlifierki do zasilacza komputerowego: z przewodu od zasilacza odetnijcie jeden wtyk, zdejmujcie izolację z końcówek i zamontujcie wtyki bananowe zgodnie z kolorystyką kabli. Podepnijcie oryginalną końcówkę przewodu do dysku oraz wtyki bananowe do gniazd pomocniczych na zasilaczu.
WZMACNIACZ WI-FI
Potrzebne będą:
- Arkusz kartonu
- Folia aluminiowa
- Szablon (format A4)
- Klej do papieru
Wydrukujcie szablon i przyklejcie go na karton zwykłym klejem do papieru. Wytnijcie elementy.
Do wyciętych elementów po jednej stronie przyklejcie folię aluminiową zostawiając znaczniki na cięcia. Ważne jest, aby folia idealnie przylegała do kartonu, gdyż ma to wpływ na moc waszego wzmacniacza. Nadmiar folii odetnijcie dopiero, gdy klej zwiąże obie warstwy.
Wytnijcie otwory montażowe za pomocą nożyka do tapet. Złóżcie wzmacniacz wyginając prostokątną część (reflektor) w łuk, folią aluminiową do wewnątrz. Drugą część (stelaż) także zginamy na pół folią do wewnątrz. Przeciągnijcie wpustki stelaża przez otwory w reflektorze.
Zamocujcie konstrukcję na routerze i skierujcie w stronę, gdzie będziecie korzystać z wi-fi.
ODPYLACZ CYKLONOWY
Potrzebne będą:
- Wiadro ze szczelną pokrywą
- Rura PCV
- Szczelinowa końcówka od odkurzacza
Na wieku wiadra obrysujcie obwód rury, następnie wytnijcie go nożem cyrklowym lub nożykiem do tapet. Rura musi wchodzić „na wcisk”, bez szczelin. Najlepiej wstępnie wyciąć otwór o nieco mniejszej średnicy i ostrym nożem dopasować go dokładnie do średnicy kołnierza rury.
Skróćcie rurę do długości ok. 10 cm mierząc od podstawy kołnierza z uszczelką. Linię cięcia zaznaczcie taśma izolacyjną i odetnijcie brzeszczotem.
Wciśnijcie rurę od góry pokrywy aż po kołnierz, a następnie uszczelnijcie z obu stron po obwodzie klejem na gorąco.
Zaznaczcie kształt końcówki szczelinowej tuż pod górną krawędzią wiadra i zróbcie nacięcie nożem do tapet. Wytnijcie z trzech stron „okienko” i wsuńcie w nie końcówkę odkurzacza. Uszczelnijcie klejem na gorąco.
Teraz wystarczy tylko nałożyć pokrywę na wiadro i podłączyć odkurzacz.