Instrukcje wykonania: wędzarka, lodówka podziemna, lampa przeciw komarom, stolik ogrodowy

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3
Zobaczcie, jak samodzielnie wykonać wędzarkę, podziemną lodówkę, lampę odstraszającą komary i stolik ogrodowy!

WĘDZARKA

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3

Piec typu koza:

  • - przewód dymowy 100mm średnicy
  • - surowe deski podłogowe łączone pióro-wpust 115x25mm ( szer. x gr.):
  1. 20 sztuk po 80cm długości
  2. 10 szt po 60,5 cm dł.
  3. kantówka nieheblowana 40x50mm:
  4. 4 szt. po 80 cm dł.
  5. 4 szt. po ok. 41,5 cm dł.
  6. 4 szt. po ok 48,5 cm dł.
  • - listwa 40x5 ok 48,5 cm dł
  • - wkręty
  • - mały haczyk
  • - zamek
  • - 2 Zawiasy
  • - kij od miotły albo dwa

Proces wykonania:

Zbijamy ramę z kantówki tj. prostopadłościan o wymiarach zewnętrznych 80x52,5x57,5 cm.

Do ramy przybijamy 3 ścianki boczne - każda z 5 desek dł. 80 cm. Naroża łączymy normalnie pod kątem 90 stopni - front i tył nakrywają boki. Ścinamy wystające pióra desek. Przybijamy podłogę - też 5 desek, ułożone w kierunku takim jak front i plecy naszej wędzarki. W podłodze wyrzynamy otwór na podpięcie rury, większy niż średnica rury tak, by rura nie dotykała wędzarki.

Robimy podpórki na kijki do zawieszania kiełbas: w listwie wycinamy 3 otwory ok 2 cm średnicy równomiernie rozłożone na dłuższej osi. Według tej osi tniemy następnie listwę i mamy dwie identyczne listewki z wgłębieniami na kijki. Mocujemy je na bocznych ścianach wędzarki na przeciwko siebie. Przybijamy dach analogicznie do podłogi, z tym że środkowa deska jest przecięta na dwie w poprzek – około 20cm od krawędzi tylnej. Jedną część mocujemy na stałe, z drugiej po zeszlifowaniu trochę boków i pióra/wpustu robimy szyber. Wkręcamy haczyk w szyber, pełni on role rączki.

Front z drzwiami: dwie skrajne deski mocujemy na stałe, z 3 środkowych robimy drzwiczki - od środka zbite na listwy. Żeby drzwi się otwierały i stałe były szczelne trzeba przyciąć odpowiednio pióro/wpust na stałych deskach oraz przy drzwiczkach. Drzwi mocujemy na 2 zawiasy. Dodajemy zasuwkę.

W ogrodzie:

Stawimy piec typu koza.

Stawiamy wędzarkę na podstawie np. z pustaków lub cegieł odpowiednio wyżej od kozy.

Łączymy kozę i wędzarkę przewodem dymowym tak, by przewód był ustawiony pod kątem, a dym z kozy do wędzarki mógł iść delikatnie w górę.

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat wędzarki
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat wędzarki
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat wędzarki
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat wędzarki
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat wędzarki
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat wędzarki

PODZIEMNA LODÓWKA

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3

Potrzebne elementy:

  • - 2 rury kanalizacyjne: pierwsza o długości 130 cm i szerokości 25 cm, druga o długości 120 cm i szerokości 20 cm
  • - kawałek liny
  • - podstawki pod donice
  • - opaski kablowe

Proces wykonania:

Krótszą rurę wycinamy brzeszczotem na potrzebną długość tj. 120 cm. By ułatwić sobie pracę możecie zrobić pierwszy otwór wiertłem łopatkowym. Tniemy brzeszczotem lub wyrzynarką.

Przygotowujemy otwory na butelki. Do tego najłatwiej zrobić szablon z papieru w wymiarach zależnych od rozmiaru butelek, które chcecie wkładać do lodówki.

Odrysowujemy od szablonu linie i wycinamy wyrzynarką jak poprzednio. Szlifujemy krawędzie by nie były ostre. W rurze robimy 3 otwory na butelki w równych odległościach.

Montujemy półki z podstawek pod doniczki. Półki muszą być kilka centymetrów poniżej dziur, aby napoje nie wypadały. Podstawki od doniczek nacinamy na rantach, aby zmieściły się w rurze. Mocujemy je wkrętami. W rurze nawiercamy większym wiertłem płytkie frezy, by łebki wkrętów się w nich schowały.

W górnej części (5 cm od krawędzi) wywiercamy 2 otwory i przeciągamy przez nią linę będącą uchwytem do wyciągania z ziemi.

W ogrodzie wykopujemy dziurę w ziemi na głębokość ok 125 cm aby dłuższa szersza rura się w niej schowała i zarazem lekko wystawała ponad ziemię. Wkładamy rurę w ziemię a na dno wysypujemy żwir lub kramzyt w celach izolacyjnych. Wkładamy mniejszą rurę do środka i przykrywamy zaślepkami. Gotowe.

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat lodówki ogrodowej
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat lodówki ogrodowej
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat podziemnej lodówki
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat podziemnej lodówki

LAMPA PRZECIW KOMAROM

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat lampy odstraszającej komary
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat lampy odstraszającej komary

Potrzebne elementy:

  • - butelka po winie
  • - korek
  • - knot
  • - ogrodowy żwirek
  • - nafta do lamp

Proces wykonania:

Sypiemy żwir na dno butelki by była stabilniejsza i ograniczyć ilość potrzebnej nafty.

Przewiercamy korek i przeciągamy przez niego knot. Wlewamy naftę do butelki. Korkujemy butelkę. Upewniamy się, że knot jest nasączony naftą i odpalamy. Gotowe.

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat lampy odstraszającej komary
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 3 - Schemat lampy odstraszającej komary

STOLIK OGRODOWY

  1. Zanim przystąpimy do wycinania otworu na doniczkę, musimy usunąć przeszkadzające nam w tym elementy. W naszym przypadku musieliśmy pozbyć się podłużnej rozpórki zamontowanej pomiędzy spodem blatu a nogami stolika. Stół odwracamy do góry nogami i wykręcamy z niego rozpórki
  2. Doniczkę kasetową należy odwrócić do góry nogami i położyć ją wzdłuż na środku stołu. Ołówkiem kreślarskim wykonujemy jej obrys. Wykonując obrys, doniczki należy trzymać ołówek lekko pod kątem. Dzięki temu faktyczny otwór będzie miał mniejszą średnicę niż średnica mierzona równo po rancie doniczki, co zabezpieczy ją przed wpadaniem do środka.
  3. Przed przystąpieniem do wycinania otworu należe zadbać o to, aby konstrukcja stołu się nie rozpadła. Deski blatu, po wycięciu dziury na donicę, stracą punkt podparcia, dlatego z desek należy wykonać wsporniki po obu stronach otworu, które nie tylko wzmocnią blat, ale będą również elementem, do którego będziemy później przykręcać rozpórki.
  4. Używając wyrzynarki, wycinamy otwór po wcześniej odrysowanej linii. Następnie krawędzie wyciętego otworu należy oszlifować.
  5. Z kantówki wycinamy wspornikii, na wzór tych oryginalnych. Zdecydowaliśmy się na wykonanie podwójnej rozpórki zamiast pojedyńczej, dlatego potrzebujemy wyciąć 4 wsporniki z kantówki. Po ich wycięciu, przykręcamy je z jednej strony do deski pomiędzy nogami stołu, z drugiej do desek, przykręconych wcześniej do blatu.
  6. Przed zamontowaniem pojemnika na lód, drewniane elementy, które przykręciliśmy należy zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. Używamy w tym celu bejcy bądź lakieru do drewna.
  7. Po wyschnięciu lakieru, stół stawiamy na nogach, a w otwór wkładamy naszą doniczkę. Teraz wystarczy tylko zasypać ją lodem i gotowe.
podziel się:

Pozostałe wiadomości