WALIZKA BONDA
Potrzebne będą:
- Walizka
- Sklejka
- Taśma rzepowa
- 2 akumulatory ( o mocy 12 V każdy i łącznej pojemności 15 Ah )
- 2 przełączniki
- Zapalniczka samochodowa
- 2 gniazda USB
- Listwa LED
- Głośniki USB
- Aluminiowy ceownik
- Wsuwki do akumulatora
- Przewody
- Wkręty
- Śruby, nakrętki, podkładki
- Gąbka
- Zawiasy
- Gniazdo mini jack
Dokładnie zmierzcie i zanotujcie wewnętrzne wymiary walizki, tak by można było dopasować elementy konstrukcyjne.
Rozplanujcie wnętrze walizki: przyłóżcie akumulatory tam gdzie chcecie je docelowo umieścić, wyznaczcie miejsce na głośniki.
Ze sklejek za pomocą wyrzynarki wytnijcie: element do wzmocnienia wieka, ścianki działowe, blat z wiekiem, pod którym będą ukryte kable rozruchowe do samochodu.
Przyszedł czas na zamontowanie czopów, do których będą przymocowane klemy akumulatora.
Wywiercamy otwory za pomocą wiertła łopatkowego, przykręcamy czopy.
Następnie skręcamy ze sobą ścianki działowe walizki. Pozostałe, krótkie ścianki przykręcamy do boku walizki.
W bocznej ściance walizki wywiercamy otwory pod:
- - gniazdo zapalniczki
- - 2 gniazda USB
- - 2 przełączniki
- - gniazdo mini jack
Zajmijmy się głośnikami. Na wysokości membrany wiercimy kilka otworów za pomocą szablonu z łyżki cedzakowej.
Przejdźmy do elektryki. Podłączcie wszystkie przewody od „plusów” gniazd do prawego czopa, a od „minusów” do lewego. Następnie połączcie równolegle ze sobą dwa akumulatory i podepnijcie je do czopów.
Następnie podłączcie biały, czarny i czerwony przewód od głośników do gniazda mini jack, a w tych USB podepnijcie do zabudowanego w walizce gniazda USB. Pamiętajcie aby nie zewrzeć styków akumulatora, możecie go w ten sposób uszkodzić lub może was porazić prąd.
Puste przestrzenie walizki wypełnijcie gąbką. Dzięki temu jej zawartość nie będzie się obijać.
W pokrywie blatu wywiercamy otwory na zawiasy. Uchwyt stanowić będzie opaska zaciskowa.Wróćmy do przygotowanej wcześniej sklejki na wieko. Będzie ona stanowiła jego wzmocnienie jak i pełniła funkcję organizera. W tym celu z taśmy rzepowej robimy uchwyty pod wybrane narzędzia, następnie przykręcamy sklejkę do wieka walizki.Przejdźmy teraz do oświetlenia, czyli montażu listwy LED. Przycinamy aluminiowy ceownik na szerokość walizki. Przyklejamy do niego z jednej strony taśmę rzepową. Lutujemy kable do listwy i przyklejamy z drugiej strony ceownika. Oświetlenie mocujemy na rzepy do płyty wzmacniającej wieko.Wyposażamy naszą walizkę w niezbędne narzędzia, umieszczamy kable rozruchowe i gotowe!
MEGAFON
Potrzebne będą:
- Suszarka
- Mikrofon elektretowy
- Głośnik radiowy
- Zestaw wzmacniacza
- Gąbka
- Klips baterii 9V
- 20 cm przewodu
Rozkręcamy suszarkę. Prawdopodobnie trzeba będzie rozwiercić śruby patentowe, czyli te, które maja nietypową główkę. Zastąpimy je innymi. Pozostałe śrubki zachowujemy.
Usuwamy z suszarki elektrykę oraz grzałkę, zostawiamy przyciski.
Przystępujemy do budowy wzmacniacza. Na płytce drukowanej lutujemy elementy w następującej kolejności: rezystory, kondensatory blokowe, ceramiczne, elektrolityczne, podkładka od układu scalonego, układ scalony, gniazda.
Przyszedł czas na głośnik: zdejmujemy izolację z dwóch przewodów i pobielamy ich końcówki poprzez nałożenie niewielkiej ilości stopu lutowniczego. Następnie lutujemy przewody do głośnika.
Głośnik umieszczamy w dyfuzorze i przyklejamy klejem na gorąco. Następnie - również klejem na gorąco - sklejamy ze sobą obie części dyfuzora.
Przejdźmy do lutowania przewodów do mikrofonu. Zwróćcie przy tym uwagę na jedną z nóżek, której ścieżki wychodzą do obudowy. To jest nasza masa, którą musimy połączyć z masą we wzmacniaczu. Zrobimy to za pomocą czarnego przewodu. Pokryjcie najpierw styk mikrofonu i końcówkę przewodu odrobiną stopu lutowniczego, po czym przyłóżcie do siebie i dotknijcie rozgrzanym grotem lutownicy. Do drugiego styku mikrofonu dołączcie kabel sygnałowy, później także podłączymy go do wzmacniacza.
W tylnej części obudowy suszarki wycinamy otwór pod mikrofon a krawędzie szlifujemy pilnikiem soczewkowym tak, aby wszystko do siebie dobrze pasowało.
Tworzymy obwód zasilania poprzez podłączenie wszystkich elementów megafonu oraz baterii N9 V do odpowiednich gniazd wzmacniacza.
Elektronikę i baterie wkładamy do tuby megafonu, całość dociśnijcie gąbką, by nie obijały się. Pamiętajcie o podłączeniu baterii.
Tylną część obudowy również wypchajcie gąbką. Oddzielimy w ten sposób mikrofon od głośnika, zapobiegając sprzężeniu akustycznemu.
Na koniec skręćcie obudowę w całość.
WIESZAK NA ROWER
Potrzebne będą:
- Twarda deska o długości 1 metra
- Kierownica rowerowa
- Mostek rowerowy
- Siodełko
- Owijka do kierownicy
- Zawieszki
- Podkładki
- Wkręty
Za pomocą szlifierki kątowej ( lub brzeszczotu) przycinamy mostek rowerowy w ten sposób, aby stworzył z deską kąt prosty.
Obrysujcie kształt zawieszek pod śrubę i nawierćcie w desce większy otwór tak, aby nie przewiercić się na wylot. Następnie dokończcie kształtowanie w drewnie dremelem.
Zajmijmy się teraz otworem pod mostek. Po tylnej stronie deski obrysujcie podkładkę, nawierćcie otwór pilotażowy, następnie wwierćcie się otwornicą na głębokość ¾ grubości deski. Drewno z nawierconego okręgu wybierzcie dłutem. Podkładki i nakrętki muszą schować się w przygotowanym przez nas wgłębieniu.
Drugą podkładkę, zamocujemy z frontowej - strony deski. Zanim jednak to zrobimy, obrysujcie podstawę waszego mostka na podkładce metalowej.
Następnie zaznaczcie 2 punkty w linii prostej i wywierćcie w nich otwory na wkręty. Dzięki takiemu mocowaniu, konstrukcja będzie bardziej stabilna.
Wykonajcie dwa nacięcia w aluminiowym mostku za pomocą dremela, aby lepiej wpasował się między wkręty a podkładkę.
Składamy całość: mocujemy siodełko na kierownicy, przykręcamy gotowy mostek do deski. Jeśli będzie wystawać śruba, docinamy ją gumówką. Następnie blokujemy gwint kilkoma uderzeniami młotka.
Na koniec owijamy kierownicę owijką, co zapobiegnie odpryskiwaniu lakieru a także wpłynie korzystnie na estetykę wieszaka.