Instrukcje wykonania: Stolik-łóżko, system nawadniania, maszyna do czyszczenia butów

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5
Zobacz, jak samodzielnie wykonać stolik-łóżko, system nawadniania i maszynę do czyszczenia butów!

STOLIK-ŁÓŻKO

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5
  1. Wymiary łóżko-stolika wykonanego przez Mateusza są wyznaczone materacem, który w nim zastosował. Sam materac ma wymiary 90x200cm i jest wykonany z pianki, ponieważ tylko taki materiał będzie się w stanie zgiąć w pół. Aby mieć pewność, że będzie się idealnie dopasowywać do ramy stolika, Mateusz przeciął go w pół i umieścił w pokrowcu podzielonym na dwie komory
  2. Spośród 2 sklejek o wymiarach 92x102cm, wybieramy jedną, która będzie tworzyć spód skrzyni na materac. Przy pomocy kątowników, z 3 stron, należy przykręcić do niej sklejki tworzące ścianki boczne. 2 z naszych ścianek mają wymiary 102x11cm i jedna o wymiarach 90x11cm. Różnica 2cm w szerokości spodu skrzyni i ścian bocznych, bierze się oczywiście z grubości ścianek, która w naszym przypadku wynosi 1cm.
  3. Przykręcając ścianki boczne do spodu skrzyni wykorzystujemy po 3 kątowniki na ściankę, stosując grubsze kątowniki na rogach, w miejscu, gdzie ścianki będą najbardziej obciążone. Dla trwałości połączenia warto dodatkowo zastosować klej do drewna.
  4. Ściankę o długości 90 cm skręcamy od środka kątownikiem z każdej strony ze ściankami o długości 102cm. Ważne, żeby ten kątownik wystawał nieco ponad górną krawędź pudła, tak aby po złożeniu górnej i dolnej części stolika, elementy pasowały do siebie i nie rozjeżdżały się.
  5. Ponieważ skrzynia na materac powinna posiadać wentylację, w spodzie skrzyni należy wywiercić otwory, przy pomocy otwornicy.
  6. Do spodu skrzyni należy teraz przykręcić nogi wykonane z kantówek. Będą one montowane poprzecznie, dlatego ich długość powinna być taka jak szerokości naszego stolika, a więc 92cm. Do spodu, na obu końcach skrzyni przykręcamy po dwie kantówki. Zanim to zrobicie, pamiętajcie, że nasz stolik będzie opierał się na trzech nogach, a ta środkowa, po rozłożeniu łóżka, będzie podpierać dolną i górną część pudła na materac. Dlatego też należy przykręcić ją tak, aby jej obrys wystawał o 1cm poza krawędź pudła.
  7. Nasze kantówki mają wysokość 4cm. Mateusz postanowił wykonać podstawy o wysokości 8 cm, dlatego po przykręceniu obu kantówek, do środkowej nogi przykleił 2 kantówkę. Pierwsza noga, będzie wyposażona w kółka meblowe. Jeżeli ich wysokość jest mniejsza niż 4 cm między kółko o kantówkę możecie wsadzić podkładkę dystansującą, na którą nada się np. kawałek drewnianej listwy.
  8. Po wykonaniu dolnej części stolika, zabieramy się za część górną. Jest ona wykonana w ten sam sposób, z tą różnicą, że wyposażona jest w tylko jedną nogę. Po złożeniu pudła w całość nogę z 2 sklejonych kantówek montujemy poprzecznie na równi z krawędzią blatu. Teraz po rozłożeniu stolika w łóżko będzie ona stanowić trzeci punkt podparcia.
  9. Górną część stolika łączymy teraz ze spodem. Ponieważ tak złożony przez nas stolik posiada tylko 3 ścianki boczne, przez które będzie widać schowany w środku materac, należy wykonać ściankę maskującą, montowaną na magnesy meblowe.
  10. W miejscu, w którym dolna i górna część stolika będą się otwierać, po obu stronach przy pomocy śrub montujemy zawiasy ze starej drabiny. Wystające śruby obcinamy na koniec szlifierką wyposażoną w tarczę do cięcia metalu.
  11. Na koniec lakierujemy stolik lakierobejcą. Wybór kolory jest kwestią indywidualną. Pamiętajcie jednak, że podczas malowania należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Stolik-łóżko
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Łóżko-stolik
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Łóżko-stolik
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Łóżko-stolik
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Łóżko-stolik
+7
Zobacz galerię

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Stolik-łóżko

SYSTEM NAWADNIANIA

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5
  1. Zaczniemy od połączenia elektrycznej pompy do wody z rozdzielaczem akwarystycznym. Do połączenia wykorzystamy gumową rurkę, którą należy przyciąć na taką długość, aby po zmontowaniu całego zestawu, znajdująca się na jego końcu pompa znajdowała się na dnie zbiornika na wodę.
  2. Ponieważ dysza pompki może mieć inną średnicę niż wlot rozdzielacza, wówczas konieczne będzie zastosowanie reduktora pomiędzy tymi elementami. Przy nasadzaniu wężyka na gwintowaną część reduktora, warto posłużyć się klejem montażowym w celu uszczelnienia układu.
  3. Na dysze wylotowe rozdzielacza montujemy rurki, które będą odprowadzać wodę do doniczek z kwiatami.
  4. Pora zadbać o zasilanie pompy. Zasilacz od laptopa należy połączyć z kablami od pompki, lutując plus z plusem oraz minus z minusem. W tym połączeniu bardzo ważna jest odpowiednia izolacja, dlatego przed lutowaniem, na kable należy wsunąć koszulkę termokurczliwą. Po skończonym lutowaniu wykorzystamy ją do odizolowania powierzchni styku.
  5. Jeżeli wykorzystywany przez was pojemnik na wodę, będzie posiadał pokrywkę, posługując się otwornicą, wykonajcie w niej otwór, przez który wsadzicie do środka pompkę.
  6. Ostatnią rzeczą przed przystąpieniem do montażu całego systemu, jest wykonanie uchwytów, które będą mocowały wężyki z wodą w doniczkach. Mateusz wykorzystał, kawałki drutu, które zagiął na końcu, tak, aby przez powstałe w ten sposób ucho można było przecisnąć końcówki węża. Tak wykonane uchwyty wystarczy wsadzić w ziemię w doniczce.
  7. Aby złożyć zestaw w całość, do pojemnika na wodę wkładamy pompkę, wyprowadzając rozdzielacz i biegnące od niego wężyki na zewnątrz. Końcówki wężyka mocujemy w doniczkach, przy pomocy uchwytów. Na koniec wystarczy zalać pojemnik wodą, a cały system podłączyć do kontaktu za pośrednictwem włącznika czasowego, który ustawiamy wcześniej, tak, aby system włączał i wyłączał się o ustawionej wcześniej porze.
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - System nawadniania
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - System nawadniania
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - System nawadniania
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - System nawadniania
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - System nawadniania
+8
Zobacz galerię

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - System nawadniania

MASZYNA DO CZYSZCZENIA BUTÓW

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5
  1. Szlifierka stołowa, którą wykorzystamy do naszej konstrukcji, będzie zamocowana w pozycji pionowej, dlatego najpierw musimy przełożyć kabel na drugą stronę urządzenia. W tym celu rozkręcamy spód obudowy i ucinamy kabel na wysokości ok. 20 cm. Wyciągamy kabel z pierwotnego przewodu wraz z znajdującą się tam odgiętką. W przedniej części podstawi wiercimy otwór o średnicy otworu pierwotnego i przekładamy przez niego odgiętkę wraz z kablem
  2. Przystępujemy do podłączenia włącznika nożnego. Po rozkręceniu obudowy, obcięty kabel szlifierki zakończony wtyczką, należy połączyć z przewodami znajdującymi się wewnątrz włącznika. Kabel brązowy trafia bezpośrednio do przełącznika, kable niebieskie łaczą się w kostce znajdującej się w obudowie, zaś kable zielone łączymy za pomocą pojedynczej kostki kupionej w sklepie. Na koniec skręcamy obudowę włącznika
  3. Kolejnym etapem będzie budowa tarcz czyszczących. Najpierw jednak należy usunąć osłony tarcz szlifierskich. W naszym przypadku wystarczył do tego śrubokręt, jednak niektóre modele szlifierek posiadają osłony montowane na stałe. Wówczas należy je obciąć.
  4. Z kawałka deski wycinamy krążki, które stworzą podstawę tarcz czyszczących. Krążki będą miały różne średnice ok. 9 i 12cm. Do ich wycięcia Mateusz użył regulowanej otwornicy, a następnie w każdym z nich wywiercił otwór o średnicy 13mm, tak aby pasowały na wałek szlifierki.
  5. Z mniejszego krążka wykonamy tarczę czyszczącą. Szczotki wykonamy z 8 płaskich pędzli o szerokości 4 cm. Rączki pędzli obcinamy tuż za metalową osłoną włosia. Na krążku w równych odstępach zaznaczamy miejsca mocowania szczotek i wycinamy zagłębienia, w których zamontujemy ucięte końcówki pędzli. W powstałe zagłębienia przy pomocy kleju montujemy końcówki włosiem na zewnątrz.
  6. Tarczę polerującą wykonamy ze szczotki do kurzu z końcówką z mikrofibry. Mikrofibrę należy ściągnąć z końcówki szczotki i opleść nią dookoła drugi krążek. Do połączenia może posłużyć nam klej, którym posmarujemy krawędź krążka lub zszywacz tapicerski.
  7. Na koniec wykonamy obudowę. Ze sklejki należy wykonać skrzynkę, która będzie stała pionowo na jednej z bocznych ścianek, która w tym celu musi być odpowiednio dłuższa. O ile sam kształt skrzynki jest kwestią dowolną, należy pamiętać, że ścianki boczne znajdujące się po stronie tarczy polerującej i czyszczącej, muszą posiadać zagłębienia, ułatwiające dostęp stopom. Przed sklejeniem obudowy w całość, do ścianki, która będzie stać pionowo należy przykręcić szlifierkę.
  8. Po postawieniu pudełka w pionie, do ścianki tworzącej podstawę przyklejamy włącznik zwykłą taśmą dwustronną.
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Maszyna do czyszczenia butów
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Pucybut
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Pucybut
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Pucybut
Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Pucybut
+5
Zobacz galerię

Jak z niczego zrobić coś - seria 1, odcinek 5 - Maszyna do czyszczenia butów

podziel się:

Pozostałe wiadomości