Utrata prawa jazdy poza terenem zabudowanym. Planowane zmiany w przepisach 

Autor:
MM
Źródło:
TVN24

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o pracach dotyczących zmian w przepisach ruchu drogowego. Niebawem ma się w nich pojawić zapis o odebraniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. 

Polscy kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić do przepisów, w myśl których przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje odebraniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Jest to dodatkowa kara obok mandatu (1500 zł) oraz punktów karnych (13). Okazuje się jednak, że niebawem analogiczne kary będą obowiązywały w przypadku takiego przewinienia również w terenie niezabudowanym. 

Ministerstwo chce zaostrzyć przepisy 

Ministerstwo Infrastruktury dąży do zaostrzenia prawa, rozszerzając obowiązek zatrzymywania prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym. Cytowany przez TVN24 szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak tak wypowiedział się na ten temat: 

O opinię na temat zmiany przepisu i zaostrzenia wymagań wobec kierowców przekraczających znacząco prędkość wnioskowaliśmy jako Ministerstwo Infrastruktury. Uzyskaliśmy na to zgodę i teraz czas na rozpoczęcie prac legislacyjnych, opracowanie dokładnego brzmienia przepisu i wpisanie go do wykazu prac legislacyjnych rządu. Jestem przekonany, że uzyskam zgodę wszystkich klubów parlamentarnych, a na pewno tych tworzących rząd. 

Minister dodał, że celem zmian jest zmniejszenie liczby wypadków powodowanych przez piratów drogowych. Klimczak powiedział, że na jednojezdniowych dwukierunkowych trasach poza obszarem zabudowanym dochodzi do 90% śmiertelnych wypadków. 

To są przeważnie te najbardziej tragiczne wypadki, w których samochody wypadają z drogi, uderzają w drzewo, wokół którego się zawijają. W takich przypadkach często, aby uwolnić osoby z wnętrza samochodów, strażacy muszą rozcinać wrak, ale i tak w wielu przypadkach nie udaje się uratować ich życia. Pracujemy nad różnego rodzaju zmianami związanymi z bezpieczeństwem ruchu drogowego, ale fakt, że najwięcej wypadków śmiertelnych zdarza się na drogach poza obszarem zabudowanym, zmusza nas do odpowiedzialności i wprowadzenia takiego przepisu, który będę rekomendował rządowi. 

Zmiany mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku 

Ministerstwo nie ma zamiaru zwlekać z wprowadzeniem zmian do prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z zapowiedziami proponowane kary dla kierowców mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.  

Zobacz także:

Autor:MM

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash

Pozostałe wiadomości